Mit hoztak a multik Magyarországnak?

2009.03.02. 10:15

Róna Péter befektetési bankár úgy véli, hogy a válság miatt összeomlott a harminc éve uralkodó neoliberális paradigma, a piac önszabályozó mechanizmusai nem válthatják ki az állami szabályozást. A válság következtében visszafordulhat a globalizáció és újjáépülhetnek a nemzetállamok. Az euró bevezetése több kárt okozhat mint hasznot, a külföldi befektetők helyett pedig a hazai mezőgazdaságra kéne koncentrálnia az országnak az ELTE tiszteletbeli tanára szerint. >>> Interjú

210 komment · 1 trackback

Címkék: euró válság multik rónapéter

A bejegyzés trackback címe:

https://bodoky.blog.hu/api/trackback/id/tr50974900

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Egyébként mindenki hasonlít valakire 2009.03.18. 00:31:18

Egyébként Franjo Tuđjman hasonlít Róna Péterre.Azt, hogy egy élet munkája mit jelent, függ az adott élet hosszától, meg a szabadságától, a minőségétől, a világ változásának észrevételére való képesség erősségétől. Ha képben vagy ma, csinálsz valamit, de h…

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

xstranger 2009.03.02. 14:18:41

A link nem mutat sehova.

is 2009.03.10. 23:56:08

a link tényleg nem mutat sehova, egy héttel később sem :-)

de menjünk mondatról mondatra a felvezetőben:
- összeomlott a harminc éve tartó neolib paradigma. igen, már ahol volt. az USA-ban volt, össze is omlott. Nyugat-Európában nem volt szélsőséges, nem is omlott össze annyira, csak ami oldalszél az USA-tól elkapta. Magyarország a közelében sem volt soha (még a Bokros-csomag is csak szelíd próbálkozás volt) a neolib paradigmának, itt pont a paternalista, osztogató állam omlott össze, ide még inkább jöhet egy kis valódi kapitalista gazdaságpolitika a szocialista maradváynok helyett
- a válság következtében újraépülhetnek a nemzetállamok. itt nyelvtani hiba lesz, szerintem a városállamokra gondolt a szerző, mert Athénban és Spártában volt az igazi demokrácia, cserépszavazással, annak kell visszaépülnie. a nemzetállam már XIX. századi liberális csökevény. a rabszolgatartás meg belefér, ha már sikerült a demokráciát igazi valójában ismét megteremteni. komolyan is elmondhatom, hogy micsoda hülyeség, hogy az USA 230 éves történetét követően, meg Kína elmúlt 30 évét követően még bárki azt állítja, hogy nincs szükség az 5-10-20-40 milliós államok egyesülésére 200-300-500 milliós tömbökbe. ja, majd az USA tagállamai szétválnak nemzetállamokra, mi, ugye arra van a gazdasági előre, hogy Kalifornia kiválik?
- az euro bevezetése: aha, ezt is pont 10 év történet, meg a mostani helyzetbeli tények alapján mondjuk, ugye? félelmeket, meg szkepticizmust próbálunk ténynek eladni. Szlovákia máris lehúzhatja magát, mert bevezette az euro-t, ugye?
- hazai mezőgazdaság: erre speciel koncentrálni kell, mert kb. 1 millió embert ki kellene onnan hozni, mert annyi felesleg van benne, azon túl pedig majd egész Európa eldobja a kaszát-kapát, és besózza az összes földjét, mert csak magyar kenyérre meg tejre vágyik, ugye? lehetne megint valami adatosrt kapni, hogy ha felfejlesztjük a mezőgazdaságot, akkor ki és mit vesz majd meg tőlünk? van szándéknyilatkozat arra, hogy tőlünk vegyenek mások helyett, vagy ez egy második élményfürdőország-elgondolás?

lac65a (törölt) 2009.03.17. 11:21:21

Abból látszik igazán a globális rendszer hazug volta, hogy ha egy-két évvel ezelőtt valaki a cikkben lévő összefüggéseket levezette, akkor egyből maradi és radikális bélyeget kapott. Vagy persze előadhatta a véleményét, de az nem tudta áttörni a média "ingerküszöbét".

zombiemanus 2009.03.17. 11:30:18

bár nem szeretem a bankárokat, mond olyan gondolatokat, melyekkel naon is egyetértek.

magyarország, a bérmunka helyett, miért nem tolja meg a mezőgazdaságot? eu-t le kell ugatni, nem segit nekünk ha baj van, iparunk nincs, a multik csak kiherélnek minket. 6 milliárd ember.. a kaja a válság idején is eladható, csak kérdés mi, azt kellene termelni, nem import függő, melós, föld, viz van.

szlovákiára kiváncsi leszek az év végére...

tommybravo 2009.03.17. 11:32:25

lac65a: Talán azért nem törte át a média ingerküszöbét, mert akkor sem volt igaz. Kezdve azokkal, amit "is" felsorolt, de folytathatnánk azzal is, hogy az idejövő multik azért messze nem csak bérmunkát hoztak. Igaz, az az első lépés, de azért a szolgáltatóközpontok vagy fejlesztő cégek igazán nem nevezhetőek bérmunkának.

Kara kán · http://karakan.blog.hu 2009.03.17. 11:34:01

Nem úgy van az, ahogy a professzor úgy mondja.
Egyetértek "is"-sel, hogy nem úgy néz ki, hogy Szlovákia tönkremenne az euró bevezetése miatt. A magyar mezőgazdaság megtámogatása arra lenne jó, hogy a magyar vidéket kihozza a rossz állapotából. Erre szükség van, de ettől nem hiszem, hogy remélni lehet az ország kitörését.

burokrata 2009.03.17. 11:36:00

rona peterrel altalaban nem szoktam egyeterteni (tobbnyire az euro-bevezetesrol alkotott velemenyevel), de ebben az interjuban van nehany olyan megjegyzes, ami nagyon helyenvalo.
1. erdemes a komparativ elonyokre epiteni (persze arra van nemi befolyasa az allamnak, hogy a foldon kivul miben lesz komparativ elonyunk, pl. ha autoipart, vagy chip-gyartot vonz ide, akkor letrejohet egy olyan humantoke, ami kesobb komparativ elonyt biztosit.)

2. teny, hogy a multinacik, es a penzugyi piacok tulnottek az allami szabalyozasi kereteket, es uj szabalyozorendszerekre van szukseg. szerintem ugyan a nemzetkozi megoldasok udvosebbek lennenek mint visszanyesni baltaval mindent a nemzetallami keretekbe.

a neolib paradigma meg nem omlott ossze,csak sokan felreertelmeztek, vagy elfelejtettek az alapfelteveseket. ha a szereplok a piac meretehez kepest kicsik es versenyzoek, akkor a piacot altalaban szeretjuk, es a neolib allitasok mukodnek. a multinacik viszont sokkal inkabb monopoliumokra hasonlitanak, es innentol kezdve mas vilagban vagyunk.

Bummer 2009.03.17. 11:37:15

@is:
KOMPARATÍV előny VAN. Jobb minőségű mezőgazdasági termék előállítására KÉPES Magyarország, mint a versenytársai.

qmatch 2009.03.17. 11:38:12

A szabad piac önszervező ereje szűnt meg. Ugyanis - de ezt csak a hülye nem vette eddig észre - nem voltak a szabad piacnak semmiféle természetes szabályozói. Voltak - és még vannak is - helyette erős piaci pozíciót szerzett multik által írt, azok saját érdekeit szolgáló "szabályok". Pl.: egy kis ország háttériparának felvásárlásával, és felszámolásával olyan piaci vákuumot teremteni, amit olyan tartalommal tölt meg, amit pl. más tájain a világnak már ő sem tud eladni...ismerős, ugye?
A piacon az "erősebb kutya

Bummer 2009.03.17. 11:39:29

@is:
Minden közgazdász mondja, hogy Szlovákia az euróbevezetés miatt jelentős eszközt bukott el. Ugyanis nem tudja inflációval segíteni a gazdasági növekedést. Ezért Szlovákia gazdasági növekedése az euró bevezetése miatt fog csökkenni.

lac65a (törölt) 2009.03.17. 11:40:30

A globális rendszer elképzelése papíron még jól is nézhet ki, csak hát a gyakorlatban valahogy félresikerülnek a dolgok. És ennek egyik fő oka, hogy óriási a "növekedési kényszer". A pénz mögött javarészt nyüzsgés meg statisztika van. A dolgok - ipari infrastruktúra, pénzügyi rendszer - mind sokkal gyorsabban növekszenek annál, mintsem kellően lehessen őket kontrollálni. A rák is kontrollálatlan burjánzás.

tommybravo 2009.03.17. 11:40:55

@Bummer: Képes, csak nem tette eddig sem a magyar mezőgazdaság. HA eddig jobb minőséget gyártott volna, AKKOR már régen azt kapkodná szét Európa (és a világ) gazdagbbik fele. Hidd el, lett volna kereslet igazán jó minőségű árura, de eddig nem szállítottunk olyat. És ha lehet ausztrál és dél-amerikai borokat, paradicsomot, egyebet kapni minden európai boltban, akkor még azt sem mondhatjuk, hogy a "gonosz" nyugatiak annyira védik a piacukat, hogy külföldieket nem engednek be.

Dubito 2009.03.17. 11:41:07

A magyar mezőgazdaság a GDP kb 5%-át adja, nagyjából annyit, mint az Audi egyedül. Kb a lakosság 7%-a dolgozik benne, akik adót sem fizetnek jóformán. Mi lesz a többi 93%-al? Majd tömegével mennek vissza a kapa mellé vagy a traktorra? Ki fogja befizetni az adókat amiből fenntartjuk a kórházakat és iskolákat?

Jozsi48 2009.03.17. 11:41:15

@is: Igazad van, nem kell a mezogazdasag, csinaljunk jobb autokat mint a Mercedes es a BMW a VW-rol nem is beszelek es adjuk el a nemeteknek, mert vegul is megvan a know-how csak eddig nem vettuk elo. Vagy alazuk meg az Intelt, mekkora biznisz van a szamitastechnikaban! De mondook meg jobbat. Alakitsuk at a Fecsket es verjuk meg vele az F-22 Raptort, nem igaz ha a magyar valaminek nekifog az nem sikerul.
De ha enm megy meg mndig szerlhetunk ossze Philips tévéket, már ameddig itt marad a Philips vagy már elment?
Neolib paradigma Magyarorszaszagon? Mond meg mit nem adtak el bagoért amit még

oldyan 2009.03.17. 11:41:21

Valószínűleg általánosságban igazak az interjúban elhangzottak.
De itt konkrétan magyar országra kellene ezeket értelmezni. Szerintem egy olyan ország esetében, amelyik még 20 évvel ezelőtt is a szocializmust építgette, alapvető fontosságú volt a multiktól való tanulás.
Látszik, hogy amelyik területeket "megóvtuk" a külföldi mételytől, ott a legalacsonyabb a hatékonyság: oktatás, egészségügy, mezőgazdaság.
És ebből a szempontból hibás szerintem a kitörési pont meghatározása is: csak a természeti adottságokat veszi számba, nem látja, hogy az összes többi feltétel hiányzik:
- alapvetően más mentalitás szükséges a MG. szektorban: nem az ügyeskedés és a pillanatnyi előnyök megszerzése a legfontosabb, hanem hosszútávú megbízható üzleti kapcsolatokra kell törekedni
- szakképzett, világszínvonalú ismeretekkel rendelkező MG. szakemberek szükségesek,
Az előzőeken felül már csak elenyésző gond a tulajdoni viszonyok rendezetlensége és a tőkehiány.
Az előző problémákból következik, hogy a piacon 800 Ft/kg áron veszik az emberek a gyönyörű import körtét, a magyar termelők pedig minden ősszel azon sírnak, hogy nem tudják eladni a léalmát.

mig8 (törölt) 2009.03.17. 11:42:19

Elég érdekes az amit elmondott.

Jó lenne több ilyen komparatív előnyt is összszedni...

(Kellene vmi elérhetőség Róna úrhoz.)

petepeter 2009.03.17. 11:44:19

A demokrácia fontos eleme, hogy mindenki olyan véleményt formálhat, ami jólesik neki, az ezt alátámasztó sajtószabadság lehetővé teszi, hogy a sokféle vélemény mind nyilvánosságot is kapjon. Az viszont már a konkrét sajtóorgánum szíve joga, hogy adott kérdésben kinek az álláspontját tekinti az adott szakkérdésben relevánsnak ahhoz, hogy hasábjain a diskurzus részévé tegye.
Az Indexet eddig azért szerettem, mert ugyan a megszólaltatottak véleményével igen gyakran nem értettem egyet, de érdemi kérdésfeltevéseket fogalmaztak meg, amivel - ha akrtam volna - vitába szállhattam volna. Számomra a jó sajtót ez különbözteti meg a bulvártól. Sajnálnám, ha az Index régi olvasójaként a linket egy másik könyvtárba kéne áttennem.

Bummer 2009.03.17. 11:45:21

@oldyan:
Itt több probléma is van. A nyugat-európai mezőgazdaságban 60 év alatt megtudták tanulni a farmerek (családi gazdálkodók), hogy mit kell csinálni. Nálunk erre még nem volt idő, ráadásul újra és újra előjönnek olyanok, akik szerint nem is kell, mert úgyis versenyképtelenek vagyunk.
Az egészségügy Magyarországon meglepően hatékony, legalábbis egyelőre ha valaki például szívbeteg, bízhat benne, hogy hatékony és eredményes kezelést fog kapni. Annak ellenére, hogy ezt hatodannyi (hálapénzzel negyedannyi) pénzből kell megcsinálnia, mint nyugaton.

Dubito 2009.03.17. 11:47:04

Egyéb komparatív előnyök: bűvöskocka-gyártás, pornóipar, lángossütés, számlagyártás.

Könnyű Karma (törölt) 2009.03.17. 11:53:56

Abszolút igaza van Róna Péternek, nem a tőkeerős multiknak kéne önteni a pénzt, hanem termelési lehetőséget, és értékesítési csatornákat szervezni a kis cégeknek.

Tanulhatnánk a kínaiaktól: az államuk olyan kiskereskedelmi hálózatot szervezett meg a világban, amit magánszemélyek üzemeltetnek, de csak kínai árut terítik benne minden városban és faluban világszerte. A kínaiak azért tudnak olyan sikeresek lenni bárhol a világon, mert az államuk nem hagyta őket magára.

Könnyű Karma (törölt) 2009.03.17. 11:55:28

@Dubito: A pornóiparra lehetne piacképes nemzeti iparágazatot építeni. :)

martinasz 2009.03.17. 11:58:46

Aztán mi a probléma kérem tisztelettel? talán tetszettek volna nem rendszerváltást csinálni...de hát azt tetszettek csinálni,mert kapitalizmust tetszettek akarni,a Kádár nem vot jó!!...hát meg tetszettek kapni itt a kapitalizmus! HiHiHi

orangeman · http://chengyu.blog.hu 2009.03.17. 11:58:54

@petepeter: Kedves petepéter
Róna Tanár Úrnak tanítványa voltam/vagyok, és nagyon nagyra becsülöm őt, ugyanakkor az ön blogját is mindig nagyon szívesen olvasom.
Kérem írja meg részletesebben, hogy mivel nem ért egyet a Tanár Úr álláspontjából, hadd olvassak egy szakmai hozzászólást is.

elfelejtette 2009.03.17. 12:00:13

Bár nem szakterületem a közgazdaságtan, érdekel a téma, és már csak azért is szeretem Róna Péter elemzéseit olvasni, mert bár eldönteni nem tudom, ki látja jobban, jellemzően másképp közelíti meg a fontos gazdasági kérdéseket, mint a mainstream közgazdászok.

qmatch 2009.03.17. 12:00:26

@Bummer: így van, teljesen igazat adok Neked!

A kishitűség nem gazdaságtani kategória, de arra mindenképpen jó, hogy lepénzelt politikusok megmagyarázzák választóiknak, hogy miért alkalmatlanok erre, vagy arra.
No meg a visszacsatolások a szocializmus építgetésére...ugyan már, királyfi. Nehogy azt mondja már bárki is, hogy: eddig A SAJÁT kormányod b..szott ki veled, most mennyivel jobb lesz, ha valaki más teszi ezt?!

Piedesztálra emelni a multikat eddig is marhaság volt szerintem, de MOST kifejezetten az!
Arról nem is beszélve, hogy amíg mi tátott szájjal figyeltük, hogy a multik könnyűszerkezetes kiskapitalizmust építettek ide nekünk, addig a maradék esélyünk is elszállt, hogy ebből ne csak ők, hanem mis is profitáljunk valamit. A multik - itt sokak által mintaértékűnek mondott - sikereihez az agymosott választók, és a markukba röhögő lefizetett politikusok "közbenjárása" kellett csak, és nem valamiféle mindenek felett álló gazdasági profizmus.

2009.03.17. 12:04:05

@is: te a régi neolib rendszert képviseled továbbra is. : |

Dr Kangörény 2009.03.17. 12:05:01

@Bummer: A fogalmakkal kéne tisztában lenni, utána kommentelni. Az, hogy egy kezelés hatásos, egyáltalán nem azonos azzal, hogy hatékony. Az egészségügy egy kalap szar, mázsaszám lehet beleönteni a pénzt, az meg sem látszik rajta. Ergo: nem hatékony.

Egyébként a bérmunkát idhozó multikra lehet köpködni, de mit kellett volna idehozniuk? Agysebészeti klinikákat? Hiszen nem is volt itt annyi agysebész. Ellenben volt egy csomó bányász, kohász, segédmunkás, stb., akik alól kimúltak a szocialista nagyvállalatok. Na ezek a geci multik ezeknek az embereknek adtak fizetést és befizették utánuk az adókat. Ezzel máris sokkal többet tettek, mint pl. a hatalmas komparatív előnyökkel bíró mezőgazdaság, amelyik hatékony működés esetén (de egyébként sem) nem tud felvenni ennyi szabad munkaerőt, arról nem is beszélve, hogy nemhogy nem termel adóbevételt, még viszi is azt.
És ez nem magyar sajátosság, az eu halálra támogatja a mezőgazdaságot. Abból az adóbevételből, amit a geci multik produkálnak.

Tessék elképzelni, mi lett volna az országból, ha nincs opel, audi, meg a többi!
Büszkén nyomoroghatnánk albánia szintjén.

Bartoki 2009.03.17. 12:07:39

Szlovákiában jelenleg a minimálbér kb. 300 Euró, ami 90.000 Ft. Nem ők emeltek nagyot (csak kicsit emeltek), hanem a visegrádi versenytársak csúsztak le hirtelen az árfolyammozgások miatt - a tavaly nyári 240 Ft-os Euróval mérve ugyanez a pénz még csak 72.000 Ft volt...

Egy ekkora különbség idővel jelentős versenyhátrányt fog okozni - lehet hogy nem az év végére, de akár még az is előfordulhat.

Igaz, náluk nincs árfolyamprobléma, de jelenleg elég nagy tőkekiáramlás van a környező országok felé (pl. átjárnak hozzánk vásárolni, akár ingatlant vagy autót is).

És a versenyképesség sérülését az is mutatta hogy állítólag 50%-kal visszaesett a síturizmus.

Hát így működik a gyakorlatban az, amit elméletből már említett itt valaki (Szlovákia gazdasági növekedése az euró bevezetése miatt fog csökkenni).

Ettől persze még szívesen cserélnénk velük ebben az Euró-dologban :) de azért látni kell hogy van ebben egy ilyen mechanizmus is.

Valaki Valahonnan 2009.03.17. 12:10:22

A mezőgazdaság támogatásával nagyon is egyetértek.

Mo-on hatalmas a munkanélküliség, és ahogy Gyurcsány mondta, még csak az elején vagyunk a válságnak. Teljes falvak vannak tele munkanélküli emberekkel. Ha segélyre költünk, előbb-utóbb becsődöl az ország, és sokaknak eszébe sem jut dolgozni.

El kell érnünk, hogy nagy élőmunka igényű mezőgazdasági termelés legyen az ország azon részein, ahol egyrészt sok a munkanélküli, másrészt alkalmas rá az anyaföld. Ha az emberek csak annyit tudnak is megtermelni mint a saját fogyasztásuk, már lehet beruházásra költeni a segélyekből felszabaduló pénzeket, és lassítható az eladósodási spirál.

is 2009.03.17. 12:10:23

most, hogy már megvan a cikk, akkor még egyszer kommentelek:
- először is nem azt mondta Róna, hogy a nemzetállamoknak kell visszépülnie, hanem azt, hogy anemzetállami gazdasági szabályozásoknak kell visszaépülnie, és ezt is csak mint B verziót mondta az egységes szabályozást követően. gratulálunk Bodokynak, hogy ezt így el tudta ferdíteni az összefoglalóban
- Szlovákiának óriási pechje van, mert 2008 közepéig minden közép-európai valuta túlerősödött, és ők ezen a túlerősített árfolyamon csatlakoztak (az EMR 2 éve altt 8%-kal értékelétk fel a koronát). ezen bizony sokat fognak szívni, de ennek semmi köze az euro-hoz mint pénzhez. a csatlakozási árfolyamnak van hozzá köze.
- elméletileg igaz a gazdasági ciklusok különbségének problémája, de Mo-n milliméterre leképezzük a német gazdasági ciklust, annyira oda vagyunk beszállítók. 2 perc alatt lehet ezek után a többi paramétert szinkronizálni, nincs itt semmiféle általános, hosszútávú eltérés a gazdasági ciklusokban. az exportunk 80%-a az EU-ba megy, az importunk onnan jön, kivéve az energiát, hogyan tudnánk leválni róluk?
- a mezőgazdaság úgy komparatív előny, ahogy leírtam. 1 millió embert elkergetni belőle, és nem támogatni a családi nadrágszíjparcella-termelést. az, hogy a föld jó minőségű, az csak egyetlen kompnens. jól nézd meg, hogy melyik párt mit mond, és miért nincs az az 1 millió ember már rég kipicsázva a magyar mezőgazdaságból.
na és ha ez mind megvan, akkor hadd említsem meg, hogy persze nem a hollandokkal versenyzünk, hanem legjobb esetben a spanyolokkal, portugálokkal, görögökkel, ahol semmivel sem keresnek többet belőle a gazdák, tehát nehogy azt higgyük, hogy ettől a magyaroknak jobb lesz. de a dél-amerikaiakkal, meg az afrikaiakkal is, akik 50-ed annyi pénzért dolgoznak keményen. ez egy álmodozás, hogy egy olyan ágazatban, amelyik hanyatlik (egyre kevesebb ember megélhetését biztosítja, egyre nagyobb versenyben, egyre inkább az automatikus tömegtermelés irányába menve a minőségi fejlesztés helyett), majd mi ott megcsináljuk a szerencsénket
- most folyik az indexen a 80%-os magyar kaja teszt. tessék elolvasni, hogy ha annyira képes, akkor miért is nem tesz az áruházak polcaira a magyar mezőgazdaság legalább olyan jó cuccokat, mint a külföld.
- a rizstermelés nagyon jó poén: a rizs térdig vízben szeret állni mint a nád, és évi 2000 miliméter esőben érzi jól magát. Mo-n 300 milliméter van, és csökken. Bodoky is, ha éppen éghajlatváltozással foglalkozik, akkor tudja, hogy az elsivatagosodás a legnagyobb veszély. 50 éve még gumipitypangot is termesztettünk, talán meg kellene próbálni megint, ugye?
- ma olyan komparatív előnyök játszanak, mint jól képzett szakmukások, jó infrastruktúra. informatikusból vagyunk nagyon jók, csak nagyon kevesek, sok tízezer embernek lenne magasan fizetett, garantált állása belőle. ehelyett a kommunikáció-népművelés szakra megy mindenki, meg a trakorán ülve tüntet, és még hagyjuk is nekik.

Dr Kangörény 2009.03.17. 12:11:08

@Könnyű Karma: A kínaiak azért tudnak sikereket elérni, mert a munkások egy marék rizsért dolgoznak milliószámra, nagy ívben leszarják a környezetvédelmi szabályokat, állami szinten működik a hamisítás (szoftver, autó, ruházat, stb.) és a boltokban árusított holmik nagy része csempészáru. Az eladott áruk után fizetendő adók pedig nyom nélkül kerülnek az állam helyett a tulajdonoskhoz. Az így kialakított árakkal semmiylen európai gyártó nem tud versenyezni, tehát kína a tipikus ellenpélda.

martinasz 2009.03.17. 12:15:35

@Kangörény_: Bocsánat ,de én elképzeletm! nem lenne másfélmillió munkanélküli,nem lenne 50 ezer aluljárokban lakó,jelzőlámpáknál kolduló hajléktalan,nem lenne telente a saját lakásukban megfagyó több tucat szerencsétlen,nem lennének kárpótlási jegyekért szétlopott téeszek,szétvert,kifosztott gyárak üzemek,bezárt munkásszállók,ellopott Szot üdülők,nem lenne drog, alkohol, szemét sohanem látott méretű bünözés mindenhol! ...na ez valóban mind nem lenne!...de én nem szólok semmit,ez kellett a népnek a redszerváltás!

Tinman 2009.03.17. 12:18:05

Teljesen más pályán mozgok (IT), de 95%-ban u.e. a gondolatokat szajkózom boldok boldogtalannak.

Úgy fest a józan paraszti ész nem is akkora hülyeség.

Említsd meg valakinek, hogy idehaza kellene riszt termelni... megemlítettem már nem 1x. Mindenki visítva röhög.
Aztán tessék... lehet röhögni.
Ahogy azon is, hogy vagy 15 éve mondom, hogy kiváló földjeink vanak, kiváló mezőgazdász koponyákkal, agrár iskolákkal, csak a mezőgazdaságot kellene erőltetnünk.
Erre tessék... egy nagy koponya is u.e. mondja.

Azt meg mindig magyar érzi a szíve mélyén, hogy multiba vásárolni felér egy hazaárulással.

Valaki Valahonnan 2009.03.17. 12:20:21

Tinman
Ahogy elnézem, akkor bármelyik aktív politikusunk megválasztása dupla hazaárulás...

sh4d0w 2009.03.17. 12:23:41

"...Arra még nemigen volt példa, hogy egy óriási nemzetközi gazdasági válság a hitelpiacokból indult volna ki..."
Valóban, hiszen az írott történelem eddig két gazdasági világválságról tud, mindkettőnek világháború lett a vége.

"...Mit hoztak a multik Magyarországnak? Bérmunkát. A bérmunka pedig addig van itt, amíg nem talál olcsóbb bérmunkát hasonló teljesítőképességgel, aztán megy tovább..."
Nem csak bérmunkát hoztak, de tudást, üzleti kultúrát stb. Ami a fejekben felhalmozódott ismeret, azt nem viheti magával, ellenben az itt maradó tudásra és üzleti kultúrára épülhet/építhet másik, esetleg hazai vállalkozás.

"...Magyarországnak már régen Európa egyik legjobb, legfejlettebb mezőgazdaságával és élelmiszeriparával kellene rendelkeznie..."
Ahha... de vajon mit szólt volna ehhez az EU, pontosabban a régi tagállamok? Tétlenül nézték volna, hogy a magyar mezőgazdasági termékek letarolják a piacot? Kötve hiszem... A rizsről meg ne is beszéljünk faszságokat, az éghajlatunk nem kimondottan alkalmas rizstermesztésre.

r123 2009.03.17. 12:31:16

Róna úr akkora elméleti szakember mint egy ház, kár, hogy gyakorlatban a NABI buszgyárat 2 év alatt csődbe vitte.. Van ilyen típusú ember. Nem bántom, csak megjegyzem.
Az érdekes az, hogy amit mond az tök logikus és értelmezhető.

Bögöy (törölt) 2009.03.17. 12:31:20

""...Arra még nemigen volt példa, hogy egy óriási nemzetközi gazdasági válság a hitelpiacokból indult volna ki..."
Valóban, hiszen az írott történelem eddig két gazdasági világválságról tud, mindkettőnek világháború lett a vége."

1) A hitelpiacokbol kiindult nemzetkozi gazdasagi valsagokra pelda lehet az 1820-as evekbeli valsag, az 1840-es evekbeli, valamint az 1870-es evekbeli gazdasagi valsag. Utobbi neve is ismeros lehet: The Great Depression. (Az ezerkilencszazharmincas evek elejetol fogva ezt az elnevezest egy masik valsagra kezdtek alkalmazni...)

2) Az irott tortenelem fentiekbol kifolyolag termeszetesen tobb valsagot is ismer, es termeszetesen nem mindegyiknek lett haboru (plane nem vilaghaboru) a vege.

Bögöy (törölt) 2009.03.17. 12:32:33

@r123: "Róna úr akkora elméleti szakember mint egy ház"

Hmm...

papika 2009.03.17. 12:34:59

Szlovákia érdekes kérdés.
A vele egy kategóriában lévő államokkal szemben (Cseho., Magyaro., Lengyelo.) két-három hónap alatt összeszedett 20% árhátrányt. Szlovákiának nemigen van olyan városa, ahonnan 100 km-nél messzebb kéne menni, h vmely szomszédos országba érj, ez egyrészt a szlovák vásárlókat hajtja a szomszéd országokba, másrészt, hosszabb távon, a magyar, lengyel és cseh vállalatokak biztosít elég erős árelőnyt a szlovák piacon. Az ugyan lehet, hogy a szlovák GDP 30%-át a három autógyár adja (amik szintén épp gyengélkednek), de a dolgozók többsége ott is szlovák kis- és középvállalatoknál dolgozik, amik nagyjából most omlanak össze a fentiek miatt.
Emiatt a munkanélküliség tovább nő (már most is 10% körüli, nyáron még csak 7,4% volt), akkor az egész folyamat tovább gerjed: még kevesebb szlovák engedheti majd meg magának, h ne külföldön vásároljon, még nagyobb jelentősége lesz az árversenynek a szlovák piacon, amin a helyi vállalatoknak 20% árhátránnyal kell megküzdenie.
De ennek nem önmagában az euró az elsőleges oka, hanem hogy a környező országokban nincsen euró.
Mindezek mellett, Szlovákiában igen gyenge lábakon áll a szlovák komparatív előnyök kihasználása, ők is tkp bérmunkára rendezkedtek be.
A GDP nem mutat meg mindent. Ugyan az Audi lehet, annyival járul hozzá a magyar GDP-hez, mint a mezőgazdaság, de míg az egyikből párezer ember él meg, a másikból pár százezer. A bérmunka sokat dob a GDP-n, valószínűleg ezért rendezkedett be szinte egész K-Európa erre (valószínűleg, mert a makroelemzésekben általában a GDP az nevező, az importfüggőség, az adósságrátákat, stb. mind ezalapján számolák).
Én ezt mindig hibásnak útnak találtam (nem a bérmunka létét, hanem prioritását), örülök, h egyre több olyan véleményt olvasok, amik hasonlóan látják.

Michael_sysadmin 2009.03.17. 12:37:20

>>>mert senkinek sincsenek ilyen jó minőségű földjei

Romániában pl. jobb földek vannak, zsíros fekete csernozjom, ahhoz képest a magyar homokos talaj elég halovány.

toney 2009.03.17. 12:37:56

Szerintem Róna Úrnak sok mindenben igaza van, kiváltképp abban, hogy nem a multikat kell ilyen intenzíven támogatni, illetve nem csak őket.

Jó lenne, ha mindenkinek lehetősége lenne egy kicsit kitekinteni külföldre és belelátni az ottani dolgokba, vagy ha nem így alakult, legalább halgassa meg azt, akinek volt benne része. Én külföldön élek és dolgozom, és nap mint nap látom, hogy az EU élharcosai, bizonyos nyugat-európai országok micsoda protekcionista politikát folytatnak az Unión belül és kívül egyaránt. Az EU-t arra használják, hogy piaci lehetőségeket teremtsenek a cégeiknek (kkv és multi egyaránt), ugyanakkor tűzzel-vassal védik a saját piacaikat.

Jó lenne már, ha Magyarországon is tudatosulna, hogy az EU szabályokba és irányelvekbe, amiket ezek a gazdag országok találtak ki, belefér bizonyos szintű protekcionizmus, hiszen ők találták ki őket a saját szolgálatukra. Ha egy új tagország nem elég dörzsölt, illetve ha olyan emberek irányítják, mint jelenleg Magyarországot (ez a fő probléma), és mindent, amit az EU mond, szó szerint betart vagy stréber módjára túlteljesít, akkor annak igenis az az eredménye, hogy mindent bekebeleznek a külföldiek, mi meg vehetjük a német tejet a boltban. A lényeg tehát, hogy ezeket az uniós szabályokat a saját érdekeink szerint kéne értelmezni, és úgy bevezetni, és ha valakinek nem tetszik, pereljen be.

A multik ugyanakkor hasznosak, de nem szabad rájuk építeni, arra kell használni őket, hogy amíg nem épül ki a hazai versenyképes ipar, nézzük hogy csinálják, és amit itt leadóznak (ha egyáltalán adóznak), azt többek között a hazai ipar és egyéb területek (oktatás, stb) fejlesztésébe kellene fektetni. Na, utána aztán ki lehet őket paterolni, de csak akkor, ha már nem kellenek, és azokat, akik csak az olcsó bérmunkára és a zéró adóra hajtanak.

Amanitin2 (törölt) 2009.03.17. 12:39:00

"Arra még nemigen volt példa, hogy egy óriási nemzetközi gazdasági válság a hitelpiacokból indult volna ki"

Ez egy érdekes ötlet, ugyanis a japán pénzpiac pontosan ugyanúgy zuhant össze a kilencvenes évek elején, mint most az amerikai. Az ingatlanpiac és a jelzáloghitelezés begerjesztették egymást, aztán pukk. Abból nem lett ugyan világválság, de azért Dél-Kelet Ázsia emlékszik még rá, asszem.

haveri kutya 2009.03.17. 12:42:32

Szerintem nagyjából igaza van.
Németország sem mezőgazdasággal próbál érvényesülni,hanem az iparával.Mindenkinek azzal kell,amire megvan a lehetősége.Valaha európa éléskamrája voltunk,igyhát ne etessen senki,hogy ez ma nem menne.Persze hogy nem megy,ha szándékosan sorvasztják.
És hogy rossz minőséget termelünk,az pedig kifejezetten marhaság.
Eu csatlakozás elött a németek pl jelezték,hogy félnek a magyar élelmiszertől,mert a vevőik az illatot követve mennek az árushoz,ahol persze magyar paprika található.
És ha annyira nem buli az élelmiszer,akkor miért állnak sorba nyugati befektetők,hogy bármi áron megszerezzék a magyar termőföldet?
Amúgy nem biztos hogy valóban hazai amire azt irják,és itthon kapható.De mivel a vevők szerencsére jobban keresik a hazait,igy könnyebb elpasszolni a külföldi selejtet.
Természetesen nem rizst,gyapotot,banánt kell eröltetni,szerintem nem is erre gondolt.
És hogy a bérmunkában volna a jövőnk,ez meg egyenesen szánalmas meglátás.
Mnb adat szerint 95-2005-ig bejött tőke 17milliárd euro(érték),kiment 53 milliárd euro(érték).
Akkor mit hoztak?
És igaza van a neoliberális modell összeomlásában.
Ezt nem lehet nem észrevenni.Ezért eröltetik a protekcionizmust nyugaton.
Ilyen blődlit már csak a gyarmatokon lehet beadni agymosottaknak,hogy ez legjobb továbbra is.

2009.03.17. 12:44:55

okoskák!

nem arról van szó, hogy innentől kezdve mindenki kapáljon, hanem arról, hogy sokkal több ember is dolgozhatna fejlettebb technológiákkal, hatékonyabban a mezőgazdaságban...

sprenczl 2009.03.17. 12:46:36

Jól beszélt a tanár úr, erős nemzetállamot! A magyar vízkészletet és földet nem szabad eladni!!!
Újra kell indítani a magyar élelmiszer és édesipart, mert azt már "sikerült" leépíteni!

haveri kutya 2009.03.17. 12:47:16

@Bölcs Ész:
igy van.
Németországban sem mindenki kalapál:)

Blava 2009.03.17. 12:48:13

@Tinman: Gondolom IT-ként amikor megevszed a legújabb kütyüd egy külföldi multi cégnél, akkor is tudatosul benned, h hazát árulsz...

Szánalmas, h Magyarroszágon ennyire elmaradott a gondolkodás, ennyi xenofóbok, bezárkózóak, nyelvet nem beszélők, ennyire immobilisak vagyunk.

Annyira más a világ a kétezres évek elején és Magyarországon annyira Kádár-rendszer dohos lehellete, mentalitása csap még mindig meg...fideszestűl, emeszpéstül, mindenestül..

Kimondom: nincsenek európai értelemben vett művelt magyar tömegek, csak a dohos mucsai Ugocsa.

ToMorgan 2009.03.17. 12:50:19

Róna Péter for President!

hülyegyerek 2009.03.17. 12:50:41

IS:
Ausztriában, ha jársz ott legelnek a tehenek kinn a szép zöld fűben gyönyörű helyeken, van eső-fű-tehén. Erre fel a buta osztrákok kitalálják a biogazdálkodást és lássanak csodát, más országokban forgalmazható ami jó, pedig nem olcsóbb.(Persze vitézkednek ők a konkurenciák tönkretételében is.)
Csak azt szeretném mondani, hogy szerintem a jó minőségű árura építeni úgy, hogy adottság van hozzá nem lehet butaság.
Értelmetlen is lenne rámenni az ízetlen látványpaprikára például ami szépen néz ki, de egy lecsót nem lehet belőle elkészíteni.
Rögtön kizárjuk vele a hazai piacot. Nem lenne inkább értelme abba fektetni, hogy először érjünk el valamit, ami jó és amikor nekünk több lehet, mint kellene, akkor ismerjék meg mások is, hogy jobb és így szerezzünk piacot ?
Vagy cél, hogy pl olyan minőségű fokhagymát állítsunk elő mint ami kínából jön és 3 hét múlva súlytalanná válik ?
Nem véletlenül röhög rajtunk a világ, amikor segélyért megyünk.
Először elfogadtuk hogy előnytelen feltételekkel az EU belénk lépjen, elfogadtuk a sokszor elátkozott de végülis már működő gazdasági egységek szétverését (és/vagy/is) eladását akár csak mások piaci igényei miatt, ez ténylegesen jelenleg a mezőgazdaság,feldolgozó ipar,energetika,közművek eseteiben tragikus.
És most csodálkozunk, hogy minden rossz, meg hogy
feszültségek vannak.
Kik és miért találják ki, hogy nekünk olyat kell előállítanunk amihez semmink nincs és nem is vagyunk benne tehetségesek ?
Miért kell itt 40-20- évente újraépíteni/újrafelfedezni a mezőgazdaságot ? (Igazságszerint már mezőgazdaságban sem vagyunk jók, mert aki jól csinálta, attól elvették + a kedvét is, aztán visszaadták, hogy megint elvegyék, ha nagyon ragaszkodott bemehetett a TSZ be, mert azért kellett aki tudta, hogy mit mikor kell vetni vagy hogy kell állatokkal bánni, mire ez is felbomlott, utána is élni kellett valamiből, aki tudta tehát, az most vagy nyugdíjas, vagy nem ezzel foglalkozik)
Most ki kellene tanulnia egy generációnak, aki ért a mezőgazdasághoz, állattartáshoz és van jó minőségű vetőmagja, eszközei is vannak meg földje meg állatai, mindez életképes méretben.
(Ja hogy ez pont lehetne bármely külföldi cég, amelyiknek pénze van ? - Ez csak a véletlen műve.)

Minden ország, csak a saját érdekét képviseli, amelyik meg nem az úgy jár mint mi.
Lassan ilyen táblákkal hírdethetjük az oszágot:
- Magyarország összeszerelő üzem
- Magyarország T*sco Gazdaságos
- Magyarország javait kedvező konstrukcióban visszabérli

Persze ahhoz hogy ezt egy országgal folyamatosan meg lehessen csinálni, kell megoszthatóság és a hatalom szeretése is.
Nem kizárólag egymást kellene taposni, hanem magunknak teret a világban ahol elismerhetnek.
Az élelmesebb országok ezt csinálják.

Aki tud mondjon olyan területet, amiben még jók lehetünk, és segít felszívni a munkaerő többletet (a haderőt itt szeretném kizárni) ?
Mert ez lenne a közvetlen cél, nem Rubik kockát kell kitalálni.

haveri kutya 2009.03.17. 12:57:16

@hülyegyerek:
Értelmes országok igyen.
De ott nem helytartók ülnek a hatalomban,akik azt hirdetik,hogy legjobb ha semmid sincs,és megvetendő vagy.És örülj,hogy megvesznek a kifosztók,és ennél jobb nincs is.Minden más gondolat bűn,szélsőséges,radikális,üldözendő.

Little Prince 2009.03.17. 12:57:40

@Blava

Jól látod. Megint jönnek a feudális földcentrikus nacionalisztikus frázisok. Ki kíváncsi az egyébként csúfosan visszafejlesztett magyar mezőgazdaságra és annka termékeire? 15 év eltelt és már senki nem emlékszik arra, hogy miért is kellett leéptíteni a keleti piacokat, ahol akkor még nagy kereslete volt a szabolcsi almának - csak, hogy egy példát említsek.

Ez is jellemző ránk, hogy mindig a kiömlött tej fölött siránkozunk, ahelyett, hogy tovább tudnánk lépni.

Ezt én akkor sem eszem meg, ha egy egyetemi tanár szájából hangzik el.

Valahogy senki nem lát túl a Kárpát- medence határain. Csak multik tudnak a globális piacra termelni? Nem a magyar KKV-kat kellene arra ösztönözni, hogy magas technológiai fejlettségű termékekkel és szolgáltatásokkal jelenjenek meg a globális piacon? Az ország mérete és adottságai ezt pl. semmiben nem befolyásolják. Ehhez nem föld kell, hanem tőke.

livetorace 2009.03.17. 12:59:02

A helyzet az, hogy Demján Sándor is tökéletesen ezen a véleményen van. Érdemes megnézni a vele készült interjút! Azthiszem az egyik februári "szólás szabadságában" beszélgettek vele...

panka 2009.03.17. 13:01:21

@Bölcs Ész: Dolgozhatna több ember is a mezőgazdaságban, de nem fog, mert nem akar. Gyakorlatilag nem lehet mezőgazdasági munkást találni, itt van halálra ítélve az intenzív művelést igénylő növénytermesztés. Ennek a munkának nagyon kicsi a respektje és általában a járulékokat se fizetik be a mg-i bérmunkások után. Ha ezt meg lehet oldani, akkor nosza, legyen magyar eper egész évben a piacokon, és a konzerveper se legyen többé kínai.

Ómájgád 2009.03.17. 13:02:10

Én is tanusítom, hogy romániában jobb föld van. Tárgyilagosan kellen nézni a dolgokat, nem ilyen vízilabdában mi vagyunk a császárok (ki nem szarja le) módon!

TheDude 2009.03.17. 13:02:34

Róna úr pont olyannak tűnik számomra, mint az amerikai kollégáim, akik ma kórusban harsogják, h mindenről a chichagoi liberalizmus tehet, amit most bosszúból le kell hűzni a WC-n. Kedves Róna úr, és az összes többi jóember akik ezen a véleményen vannak: pisztolyt tartott valaki talán az egyes országok kormánytagjai vagy parlamenti képviselői fejéhez mondván, h márpedig itten csak Milton Friedman tanai alapján lehet törvényeket létrehozni és felügyelő szerveket működtetni???

Szép dolog az állami beavatkozás, de vmit azért nem kellene elfelejteni (pláne nem nekünk magyaroknak): az állam már épp elégszer bemutatta, hogy valójában sem hatékony gazda, sem hatékony üzemeltető nem tud lenni. A felügyeleti funkciók + a szabályok meg annyira működnek amennyire azokat tiszteletben tartják, s amennyire az ilyenekkel felhatalmazott szervek annak érvényt tudnak szerezni.

Hogy is mondjam? Erős kétségeim vannak....

Johnny Chimpo 2009.03.17. 13:08:16

Ez az úr egy intelligens ember...véleményem szerint igaza van. Magyarországnak valóban megvannak a lehetőségei csak kiaknázatlanok.

haveri kutya 2009.03.17. 13:08:20

@TheDude:
Pont Friedman irta le,hogy a mai neoliberális pénzkapitalizmus bukásra van itélve,mert nem fentartható.

Johnny Chimpo 2009.03.17. 13:12:31

@sh4d0w: szerintem te egy oltári nagy f*sz vagy...de csak mondom

lamed 2009.03.17. 13:12:39

Róna úr teljes tévedésben van. Abban igaza van, hogy az államnak a mainál sokkal erősebb kontrollt kell gyakorolnia a versenyre, de abban biztos vagyok, hogy ez nem valósulhat meg a jelenlegi nemzetállami szinten. Állami felügyelet kell, de összeurópai! Sem teljesen szabad piac, sem a mai nemzetállami szabályozás nem képes a jelenlegi folyamatokat kezelni, erre csak egy egységes, a mainál sokkal több jogosítvánnyal rendelkező EU lenne képes.
Ezek a folyamatok az emberiség fejlődése során váltak globálissá, ezeket visszagyömöszölni nemzeti határok közé már lehetetlen, és nincs is rá szükség. Globális folyamatokhoz globális irányításra van szükség.

ToMorgan 2009.03.17. 13:12:43

@hülyegyerek: + 1 terület amiben még szerintem jók lennénk:

Szél-, és geotermikus energia:
az egyik legjobb adottságokkal rendelkező ország vagyunk az említett energiák felhasználása szempontjából, mégis gyerekcipőben topog az alternatív energia felhasználás.

Johnny Chimpo 2009.03.17. 13:16:57

a politika...nah igen...a magyaroknak k*vára össze kéne fogniuk és kipaterolni a lopóshazudós "politikusokat" nemcsak a parlamentből de az egész országból-.- mindenki érzi hogy ami van az nem működik mindenki látja miben élünk...és mindenkit beszél róla ha nem is nyilvánosan de meg van tárgyalva a téma...már csak tenni kéne valamit. és én ezt a társadalom "felnőtt" részének a felelősségének tartom

haveri kutya 2009.03.17. 13:18:55

@lamed: Ismerjük már milyen a globális irányitás.Mindig a kicsik hátrányára van.
Kössz,de ebből nem kérnék.Elég már az eu is.

Johnny Chimpo 2009.03.17. 13:19:12

a multik pedig nem igazán virágoztattak fel minket, sőt kizsákmányoló módon űzik a mocskos kis dolgaikat.

zeneigéniusz 2009.03.17. 13:20:08

Egyre jobban kristályosodik mindenki előtt az, hogy a munkanélküliség, a parlagon hagyott munkaerő az, ami ellen a legfontosabb harcolni. Nincs rosszabb gazdasági visszafogó erő, mint az, amikor nem termel az ország szinte BÁRMILYEN terméket.
Ezért volt a két háború ennyire fontos gazdasági szempontból - végre megint beindulhattak a gyárak - igaz a cél nem éppen a legnemesebb volt.

Hasonlóképpen tűnik bármennyire értelmetlennek, de mégis fontos dolognak az, ha technológiába fektetünk:
- küldjünk mi is embert a Holdra
- építsünk még 5-6 atomerőművet és lássuk el egész európár árammal
- építsünk gyógyszergyárakat és lássuk el európát olcsó gyógyszerekkel
- fejlesszük az autógyárakat, építsünk kisautókat...

lehet sorolni, de ha nem csinálunk semmit, csak a sültgalambra várunk, akkor nem lesz semmi, csak nagy munkanélküliség, szegénység...

Kell egy állami ösztönző NAGY program, oda lehetne építeni lakásokat, utakat, stb.

Pénz van - hiszen ez csak egy lélektani mérőszám. Nincs már kapcsolata az anyagi világgal.

___________________________ (törölt) 2009.03.17. 13:21:14

Az a baj, hogy itt egy kicsit keverve van a szezon a fazonnal. Nem lehet csak így behajigálni "kilóra" fogalmakat, hogy "több szabályozás" meg "kevesebb szabályozás", ez nem krumpli, hogy kérek öt kilót.

Próbáljuk meg valahogy ezt az alapoktól átgondolni:

1) Kezdődött a probléma az aranyalap megszüntetésével. Az aranyalap az igazi szabadpaici kapitalizmus, mert az emberek azért fogadják el a pénzt, mert értékelik az aranyat, és nem azért, mert az állam azt mondta, hogy el kell fogadni.

2) A hitelpénz, papírpénz tehát önmagában egy hatalmas állami beavatkozás, NEM piaci dolog: senki nem fogadná el a papírt, ha nem lenne ráírve, hogy kötelező.

3) Az valóban baromság, hogy az állam létrehozza a papírpénzt, majd annak multiplikácóját tényleg eléggé ellenőrizetlenül hagyja. Vagy vissza kellene állni a valódi szabadpiacra, azaz az aranyalapra, vagy pedig ha már ez amúgy is állami pénz (és hát az), akkor annak felhasználását valóban jobban szabályozni.

4) De ezt nincs értelme ilyen általánosításokba csomagolni, hogy "több állam" meg "kevesebb állam" meg "piac jobb-e mint az állam, vagy fordítva". Ez túl általános, túl szlogen-szerű.

Az simán elfogadható, hogy ha már egyszer nincs valóban kapitalista pénzünk (arany), hanem állami pénzünk van, akkor annak multiplikálására és kihelyezésére több állami szabályozás kell, valószínűleg.

Az ugyanakkor nem következik ebből, hogy ÁLTALÁNOSSÁGBAN, minden egyéb területen is jó az, ha több adminisztráció van, több reguláció és több bürokrácia. Ellenkezőleg, azt gondolom, hogy nagyon sok olyan reálterületen, mint pl. az építési engedélyek, vagy a vendéglátóipar, vagy a parasztgazdák, kevesebb regulációs-bürökratikus teher, tehát több piac, alapvetően jobb lenne.

Jó lenne, ha nem kéne minden vacak dologra különengedélyt kérni, jó lenne, ha nem nyúznák az embereket az útnyilvántartáson kezdve mindennel (vessenek ki átalányt, azt kész), jó lenne, ha nem próbálná valami marha még az uborka méretét is előírni. Ilyen formában, ilyen dolgokban, sokkal inkább piac, mint állam, szerintem.

A reálgazdaságban szokott működni a piac, a pénzgazdaságban is alapvetően az állami hitelpénzrendszer miatt nem, mert amíg valóban piaci volt, tehát, arany, addig működött.

Obor Oborovics (törölt) 2009.03.17. 13:21:29

A "nemzetállami" piacunk előtt azér' előbb le kéne cserélni a nemzetállamunkat is. Persze Róna úr for president.

tin_opener 2009.03.17. 13:21:59

Most (2009.03.17. kb. 12 órakor) hallottam az m2 TV parlamenti közvetítésében Kókát, aki - most éppen - Békesi+Chikán+Micimackó együttes csalhatatlanságára hivatkozva mantrázza, hogy a "Piac a legfőbb jó", és a munkaadók érdeke és a közjó egymást közt felcserélhető.

Amellett, hogy egy általános orvostól ennél többre józanul nem lehet számítani, valakinek már meg kellene mondani neki, hogy szedje össze a 2006 tavaszán lobogtatott excel oszlopdiagrammjait és velük együtt dübörögjön már el, mert különben pártjanak is el kell eldübörögnie.

sh4d0w 2009.03.17. 13:22:45

@Johnny Chimpo: ha esetleg alátámasztanád érvekkel, sokat segítene az álláspontodon.

Johnny Chimpo 2009.03.17. 13:22:59

a globális irányítás akkor működhet pozitívan ha társul a globális tudattal...az emberek gondolkodásán is van mit változtatni
de szerintem hamarabb kipusztulunk mint hogy a kollektív tudat létrejöjjön...

___________________________ (törölt) 2009.03.17. 13:23:09

Ja, olvassátok el ezt: egy amerikai parasztgazda küzdelme az állammal szabályozással:

www.mindfully.org/Farm/2003/Everything-Is-Illegal1esp03.htm

Szóval, nem lehet általánosítani, hogy több állam meg kevesebb állam, így egyben. Több állam a befektetési bankoknak - ezt el tudom képzelni. Az viszont tuti, hogy pl. a gazdáknak kevesebb kell.

lamed 2009.03.17. 13:30:30

@haveri kutya: Nem, nem ismerjük errefelé a globális irányítást. Az úgy működne, hogy egységes pénz az egész EU-ban, pontosan azonos munkavállalási feltételek, EU-szintű listás szavazás az EU parlamentre és sokkal-sokkal nagyobb jogok ennek a parlamentnek a nemzetállami parlamentek jogainak rovására.
Egyetlen nehézség a soknyelvűség, de ezen is lehet segíteni előbb-utóbb az angol elterjedésével.
Az USA-ban hasonló módon működik, és nincs is értelme annak a kérdésnek, hogy elnyomják-e a kis államok polgárait, mert ha nagyon elnyomnák, akkor azok egyszerűen elköltöznének más államba és kész.

TheDude 2009.03.17. 13:34:11

@Johnny Chimpo: ja, a magyarok és a "Common Sense"...
...épp azért tartunk itt, mert még ország (sőt, falu) szinten se vagyunk képesek együtt lépni. Még akkor se amikor már valóban a lét a tét.

haveri kutya 2009.03.17. 13:39:12

@lamed: Hát csudajó világ lenne.Akinek nem tetszik,az elmehet.
EU.
Figy,nem szimpatizálok olyan szervezettel,ahol a választott képviselők(mit/kit képvisel egyáltalán,pláne ha beül valamelyik frakcióba?) nem hozhatnak döntést,aki pedig döntést hoz, az pedig nem választható.
És költözzön el az akinek itt nem tetszik.
Amit leirsz,az felér egy "törvényes alapon működö etnikai/gazdasági tisztogatással".

is 2009.03.17. 13:40:21

- egyszer valaki elmagyarázhatná, hogy hogyan tudja egyszerre utálni a multikat, és irigyelni Szlovákiát. Szlovákiában magánTB-t csinált Dzurinda, autógyártást telepített ezerrel, bérmunkának, a minimálbért végig jóval alacsonyabban tartotta, mint nálunk volt. Fico megemelte, meg jön a hazaival, meg betámdaja a TB-ket. lássuk, hogy pnt ez teszi (ismét) tönkre Szlovákiát, és dzruind 'országkiárusítása' vitte oda, amit most irigykedve nézel. mindenki rakja már össze a gondolatait, mert minden második érv üti a minden elsőt.
- csernozjom van Mo-n is, csak nem az Alföldön, hanem a Dunántúlon. a mértékét nem tudom, de a Kisalföld pl. bizony jó terület.
- itt is leírom: a világ nem dichotom, és nem két választás van. azért mert kritikával iletem Róna véleményét, még nem támogatok semmit. mert van 5 másik út, és nem 1. és ha jól olvaod, látod, hogy nem az egészét kritizálom, hanem ami szerintem hülyeség. továbbra is tartom, hogy pl. az IT-vel kezdeni valamit sokkal kecsegtetőbb, biztosabb és megtérülőbb, mint a mezőgazdaságot fejleszteni. de mondjuk nem is láttam ellenérvelést az egy Ausztrián kívül, amivel kapcsolatban viszont az a probléma, hogy az se váltotta meg a világot, legfeljebb színesíti. az osztrák GDP-hez nem nagyon tesz érdemben.
- és ezt az egész mezőgazdaságot a rossz végéről fogjátok meg. először a keresletet kell megtalálni (ebben igaza van Rónának, rizst importálunk). ha van kereslet, azután érdemes elgondolkodni, hogy termeljük-e, és vannak-e komparatív előnyeink annak a termelésére. tessék konkrét terményt és megrendelést mondani. és megismétlem: onnantól a marokkói idénymunkások bérével próbálhatjuk meg a versenyt felvenni a spanyol termelőkkel. már írták feljebb, hogy ehhez valahogy nem fűlik a magyar ember foga.

haveri kutya 2009.03.17. 13:42:32

Az USA-ban hasonló módon működik, és nincs is értelme annak a kérdésnek, hogy elnyomják-e a kis államok polgárait, mert ha nagyon elnyomnák, akkor azok egyszerűen elköltöznének más államba és kész.

ez egy érdekes gondolat.

Szóval legálisan elnyomhatók a kis térségek polgárai.Majd ha nem tetszik nekik az elnyomás,mennek másfele.
Ez volna az ideál ami felé kellene haladnunk?

Johnny Chimpo 2009.03.17. 13:45:15

jah a lét a tét _D_D_dxdDXdD

hülyegyerek 2009.03.17. 13:46:28

ToMorgan:
:-)

Szél és Geotermikus energia ?
1-nek jó.

haveri kutya 2009.03.17. 13:47:08

Pl ha nálam nincs ivóviz,de abban az országban rengeteg van...és itt pedig oltári meleg,akkor egyszerűen elnyomom,és utána odaköltözünk.
Hja kérem,ez a törvény,kimondta egy minden fölött álló demokratikus szervezet.Tessék ezt tudomásul venni,és csomagolni.

Szép új világ...

is 2009.03.17. 13:48:06

@ToMorgan: a szélenergiában való jóságunkat azért ne hirdesd túl sokat, gondolkodj el egy pillanatra:
- a szelek a tengerek és a magas hegyek felől fújnak. se tengerpartunk, se magas hegyünk.
- az egész ország egy lapos medence, hegyekkel körbevéve, amelyek feltartják a tengeri szeleket.
- esetleg nézd meg a dán tengerpartot. ott fúj a szél, és ki ia van aknázva.

napenergia hasonlóan, csak ott meg a déli, napsütéses országoktól vagyunk nagyon lemaradva.

geotermál lehetne, pl. úgy, hogy a magyar előbb szigeteli a panellakását (befektet a jövőbe), minthogy plazmaTV-t venne hitelre (mának él). ez a fajta gondolkodás sokat segítene, ezt lehetne terjeszteni.

RAMBO · http://szolo.blog.hu 2009.03.17. 13:49:01

Nagyon értelmes, nagyon kerek világkép.

lamed 2009.03.17. 13:50:37

@haveri kutya:
Most is így működik az országon belül. Ha egy megyében, városban nem jó neked, akkor elköltözhetsz más megyébe/városba. Csak ez EU szinten működne.
Az EU parlament hozná az EU szintű valódi döntéseket (nem úgy, mint most), és őket választanánk. Egységes EU listán.
A folyamatok túlnőttek a nemzeti határokon, ezeket soha többé nem lehet már nemzeti szinten kezelni. Ipari termelés, pénzügyek, információáramlás, környezetszennyezés, bűnözés stb. A kis nemzetállamokat kijátszák egymás ellen a nagyobbak az egységes szabályozás hiányában.

haveri kutya 2009.03.17. 13:54:46

@lamed: Na,ez már tetszik,csak nemértem miért nem valósult meg eddig?
Hisz itt is vannak pl coci,libi,náci(ellenzék) önkormányzatok.
Akinek nem tetszik a helyi önkormányzat,azt költözzön át egy kedvére valóba.
Sima ügy.
Nem is értem,miért vannak akkor választások?

Tényleg,milyen igény hivhatta elő hogy a lakóhelyünk ügyeire megbizott képviselőket időnként válasszuk meg?
Nem egyszerűbb az ember költözködik,és boldog lehet az új helyen?:)

Remélem nem gondolod komolyan amiket leirsz.

Koordinátor (törölt) · urbanlegend.blog.hu 2009.03.17. 13:58:28

Kicsit frusztrált vagyok, mert egy 10 perces ebédszünet séta közben 3-as állítottak meg, hogy éhesek és adhatnék nekik legalább pénzt...

Naszóval: az ország eladva, az ipar és a gyárak leépítve, mindent kínából... Úgy fogunk járni, mint indonázia, aki ha hiszitek, ha nem, a szóját és a rizst importálja!! Ez pont olyan, mint amikor mi vesszük a külföldi szarokat halomra, ami itthon is bőven megterem.

És aki azt meri mondani, hogy a magyar ipar szat (volt), az gondoljon a MOM-ra (gyerekeknek már csak a pláza maradt meg belőle).

Koordinátor (törölt) · urbanlegend.blog.hu 2009.03.17. 13:59:02

Na, már a szart se tom leírni rendesen. Szat=szar.

KisKZ 2009.03.17. 14:00:00

Lehet meglepő lesz, de van olyan multi aki a 10 éves adókedvezményes időszakot túllépve is itt maradt. Hozzájárul a fogadó város fejlődéséhez, gazdasági, kulturális és emberi oldalról is.
Az egyik legnagyobb Magyaroroszági adófizető.
Az a baj, hogy ha gond lesz, nem biztos hogy lesz szelekció.

ToMorgan 2009.03.17. 14:00:27

@is: Valahol láttam egy úgynevezett széltérképet, amely szerint Magyarországon tényleg előnyös lenne, nem kell hozzá állandó szélvihar.
Én pl. veszprémi vagyok, itt mindig fúj a szél a bakonyból.

Ugyanez a napenergiával is, tavaly norvégiában voltam és rengeteg napelemes házat láttam, pedig tuti nem süt annyira mint nálunk. Ha nekik megéri, akkor szerintem nekünk is megérné...

Amúgy addig tényleg felesleges, amíg a házak szigetelése és egyéb okok miatt pazaroljuk az energiát.

A "plazma TV hitelre"-történetekből meg mindig az jut eszembe, hogy a magyar átlagpolgár tökéletesen lemásolja amit a kormánya csinál, azaz hitelből teremt látszatjólétet.

lamed 2009.03.17. 14:00:53

@haveri kutya:
De teljesen komolyan gondolom, mivel nincs alternatívája.
A települési önkormányzatokat ne keverd ide, azok mellett kellene megvalósulnia a központi egységes EU állami irányításnak. Inkább a megyék a jó példa, teljesen kiüresedtek, funkciójuk megszűnt, ahogyan szerintem a nemzetállamoknak kellene megszűnniük.

macitalp 2009.03.17. 14:07:30

Nem kenyerem a személyeskedés, de ha egy nemzetközileg elismert befektetési bankár ekkora marhaságokat mond, akkor nem csoda, hogy megrendült a bankrendszer. Nincs sem hely, sem idő az általa elmondottak részletes elemzésére, csak 1-2 dolgot emelek ki.

1. "Mit hoztak a multik Magyarországra? Bérmunkát."
HÁT MI MÁST HOZHATTAK VOLNA felebarátaim? Talán azt várta valaki, hogy valamelyik multi felpakolja a központját és ideköltözik székházastul, és holnaptól magyar cég lesz?
Egyébként ez nem igaz. Számos gyárat építettek, befektettek a kereskedelembe a távközlési, informatikai infrastruktúrába. Természetesen nem a két szép szemünkért, hanem a vastag profitért. De így működik a kapitalizmus.

2. "Mi a külföldi tőke alternatívája?"
Erre a kérdésre egyszerűen nem tud válaszolni, valamiféle komparatív előnyöket emleget, mintha nem tudná hogy ezek kihasználásához is tőke kell, méghozzá nem is kevés. Hiába mondjuk a termálforrás, a turizmus kiépítéséhez tőke kell. Hiába a jó környezeti adottságok ha nincs pénz traktorra, vetőmagra, magtárra, vágóhídra, hűtőházra, stb.
A magyar mezőgazdaság pont azért van lemaradva a többi ágazat mögött, mert politikai okokból nem engedték be a külföldi tőkét.

3. A technologia fejlődés egyik következménye, hogy a mezőgazdaság egyre kevesebb embert tart el (lsd. Dubito hozzászólását). Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lenne fontos. De egy egész ország kitörési pontjának javasolni, egyhén szólva is naivitás. Mellesleg a dolgok összefüggnek, ahol fejlett az ipar, ott fejlett a mezőgazdaság is és fordítva. Mondjon valaki EGYETLEN országot, amelyre ez nem igaz.
Nehezen hiszem el, hogy egy befektetési bankár ne lenne tisztába ilyen alapszintű dolgokkal. Talán inkább arról lehet szó, hogy Róna Péter inkább azt mondja, amit sokan hallani szeretnének. Talán politikai babérokra vágyik?

tomi27 2009.03.17. 14:10:27

A cikkel szerintem egyet lehet értnei. Mint, néhány kiegészítő gondolattal is, ami a kommentek között megjelent.
Szerintem az nem kétség, hogy többségében bérmunkát hoztak a multik. Az sem, hogy Magyarországon tradíciója van a mezőgazadságnak. A föld, a klíma, abszolut mértékben alkalmas erre. Gyógy és ásványvizeink is világelsők. (Gyógy és egészségturizmusból megintcsak egy erős ágazatot lehetne teremteni, csak nem a nyugdíjas korosztályt kellene megcélozni, normálisabb hotelek kellenének, nem a retro poszt "szot üdülő".)Nehéziparban sosem voltunk vezetők, alapanyagaink sem nagyon vannak ehhez. Tény, hogy az innovációs kutatásban is járhatnánk előrébb, hogy az ország többet is profitálhatna belőle. Viszont az is, hogy a mezgőgazdaságra nagyobb hangsúlyt kellene fektetni, hiszen az alapvető adottságainkkal, viszonylag "kisebb" befektetéssel, jó piaci pozicionálással nagy eredményeket tudnánk elérni.Mondjuk ebben az az egy nehézség van, hogy szinte alig van magyar kézben maradt éeélmiszeripari cég. A polcokon kevés a magyar áru. A nagy privatizáció idején sok külföldi befektető vásárolt magyar üzemeket, amivel nem lenne baj, csupán azzal, hogy mindezt sokszor azzal a szándékkal tette, hogy ne legyen itthon versenytársa. Mert egy kis tőkeinjekcióval, fejlesztésekkel ezek a cégek igazi nagy versenytársat jelenthettek volna.

Doomhammer · http://tirpakbokretas-migrations.blogspot.com/ 2009.03.17. 14:15:47

Tegyuk hozza gyorsan, hogy Rona Peter marxista.
Ezt az allitasomat arra alapozom, hogy minden egyes interjujaban felbukkan Marx neve, itt is.

Ez nem baj, csak nem art tudni.

haveri kutya 2009.03.17. 14:16:09

@lamed: Nézd.
Amikor bizonyos köröknek útban volt az oszmán birodalom,akkor az lett a közvélekedés,hogy a nemzetállamok jók.
Miután kialakultak a nemzetállamok,és bizonyos körök kezébe kerültek,onnantól az lett a közvélekedés,hogy a nemzetállamok rosszak,egységesiteni kell őket.
Ugyanez történt európában is.
Itt volt a közvélekedés,hogy a nagy monarchiák jók,a kicsi országok életképtelenek.
Majd utána az lett a jó,ha nem nagy monarchiák vannak,hanem nemzetállamok.
Ezután ismét az egységesités volt a jó ötlet(pl keleti-nyugati tömb).
Majd miután ezek maguktól szétomlottak,jött az új écca,hogy mindenkinek joga van saját államhoz(lásd őrület jugoszláviában).

Most megint jön a tuti:szüntessük meg a nemzetállamokat,holott a nyugati országok elkezdtek magukba fordulni a válság miatt.


Most csak azt szeretném tudni,mitől vagy ennyire biztos benne,hogy a globalizmus a megoldás?.

punkloss 2009.03.17. 14:16:42

Az a komparatív előny, hogy miben vagyok jók? Én eddig nem így tudtam.

Koordinátor (törölt) · urbanlegend.blog.hu 2009.03.17. 14:18:16

"Számos gyárat építettek, befektettek a kereskedelembe a távközlési, informatikai infrastruktúrába."

Huh, de hálás vagyok nekik. Tették ezt pont miután ledózerolták az egykori gyárakat. Köszi multik, legyetek áldottak!

BTW: A multinál csücsülő okoskák mitől ennyire képzettek mezőgazdaságból? :)

ToMorgan 2009.03.17. 14:20:12

@punkloss: hogy az adottságaid alapján mely területeken lehet versenyelőnyöd a többihez képest

macitalp 2009.03.17. 14:24:26

@Koordinátor: Nem kell hálásnak lenned. Olvasd tovább. A profitért csinálták. A szocializmus gyárait pedig ne sajnáld, 95%-nak a termékei eladhatatlanok voltak, mi is csak azért vettük meg mert nem volt más.

Lastres · http://lehetmas.blog.hu/ 2009.03.17. 14:26:08

@Doomhammer: "Nem a marxista osztályharc, hanem a saját logikája miatt"

Hát ebből leszűrni, hogy marxista, nagyon fejlett kombinációs készségre utal...

KisKZ 2009.03.17. 14:27:40

@Koordinátor: és ha egy neadjisten mezőgazdasági gépészüzemmérnök?
Tudod, a mezőgazdasági felsőoktatásból sokan éppen a multiknál találtak munkát, miután volt olyan vezetése Magyaroszágnak aki engedte tényleg "ledózerolni" a mezőgazdaságot.
Miért ne lehetnének okosak?
Azért az elég egyoldalú megoldás, ha azt gondolod, hogy akik a multiknál dolgoznak azok hüyék!!!! Nem gondolod?
Vagy erre jön most majd az, hogy persze ott olyan helyen vannak, hogy "meg vannak vásárolva" a multik ügyének?
Ez ugyanugy marhaság.

Egyébként nagyon keveset tudsz arról, hogy milyen valós hatása van egy multinak. Például egy muti igen nagy körben foglalkoztat, beszállítói hátteret lát el munkával.
De a legtöbbször a legnagyaobb helyi (itt nem az országosról beszélek!) adózó.
Jobb helyeken támogatja az iskolákat, ovodákat, közintézményeket.
A helyi sportot, kultúrát.
Lehet nem hiszed, de van erre példa. Én úgy árzem te ismertek hiányában csak egyszerű divatból szapulopd a multikat.

lamed 2009.03.17. 14:29:17

@haveri kutya:
A nyugat-európai országok azért kezdtek el magukba fordulni, mert nincs egységes és hatékony EU irányítás, és ennek hiányában kénytelenek saját hatáskörben próbálkozni. De közben mindeféle nemzetközi megállapodásokat kell kötniük, mert nem lehetséges nemzetállami szinten átfogó és jó megoldást találni a jelenlegi válságra. A nemzetközi megállapodások is csak valamiféle hitvány pótlékai a hiányzó egységes EU irányításnak.

Ismétlem: életünk szinte minden folyamata globálissá vált, ezt nem lehet helyi szinten szabályozni. A globalizálódás az egész emberi történelmet végigkíséri. Kisebb helyi visszaesések voltak, de a globalizálódás folyamata töretlen és megállíthatatlan.

Lord_M_ 2009.03.17. 14:29:58

Utálni fogtok. De belefér. Szóval a nagy helyzet az, hogy a két utolsó szép nagy válság belefutott abba az I. és II. világháborúba. Lehet követ dobálni, de a háború ténye iszonyatos gazdaságélénkítő hatással bír. Olyankor kell pörgetni a nehézipart, a könnyűipart, az élelmiszeripart, a gyógyszergyártást ... minden minden ágazat felpörög... aztán az egész felrobban egy irdatlan nagy csatározásban... ami persze kifullad, mindenki mindenhol legyengül (legalábbis a többség)... és újabb hullámot vesz a fellendülés... újra kell építeni egy egész országot, fel kell újra húzni a házakat, újra kell szervezni az oktatást az egészségügyet... mindent. Az emberek megtörnek és dolgoznak az új világ építésén. Felvirágzik egy új gazdasági rendszer akár kapitalizmus akár más új rendszer égisze alatt... aztán az egész kicsúcsosodik, hanyatlik ... és kezdődik az egész előről...

Másfelől nem kell jóstehetség, ha ép ésszel nem lehet rendet tenni, és nem billen minden vissza a helyére, akkor előbb utóbb a népek elégedetlenek lesznek, kialakulnak olyan hangok amelyek kiválasztanak egy vagy több csoportot akik az egészről tehetnek... mindegy hogy kit ... valakit... ezzel megszületik az ellenség képe... aztán valaki jön, az egésznek az élére áll (no nem a gazdaság helyreállítása miatt) ... és ... node a többit kitaláljátok.

A megoldás lehet hogy 1) a mezőgazdaság államosítása és legalább annyira felhozni hogy az az országot ellássa. Máris egyel kevésbé lenne kritikus az élelmiszer import. 2) ha valamiben a magyarok fejben jók... az oktatást kellene piszkosul felhozni, hogy Velünk akarjanak dolgozni a többiek... szállíthassuk a remek szaktudást, szolgáltatást. 3) ennek a nyomorult államnak végre értékelni kéne azt ha valaki tud... és nem arra kényszeríteni hogy majd máshol megoldja (c-vitamin, gyufa, toll... sok kicsi... )
4) nyivlán rendbe kell tenni a pénzügyi dolgait az országnak (ez más fórumra tartozik)...

egyébként meg simán esélyes egy bénító III. világháború... ami ránknézve bénító... viszont egy törénelmi jótanács : eddig bárkihez tartoztunk az az oldal mindig veszített...

most lehet kövezni :D

plusz egy munkatársam véleménye:
Lehet hogy EZ nem válság.. lehet hogy EZ a NORMÁL állapot ... csak fájt visszaesni a létráról. a Válság eztán jön ... ha nem tudunk talpra állni.
(ugye senki sem hitte, hogy hitelekből fel lehet építeni egy egész életet - plazmatévé karácsonyra és társai- )

punkloss 2009.03.17. 14:36:02

@ToMorgan: Most meg a versenyelőnyt nem értem.

nem nemsiker_s 2009.03.17. 14:36:09

A neoliberális gazdasági szemlélet szerintem tényleg megbukott. A világ értékpapír piacain forgó tőke mennyisége többszöröse, az effektive termelésben forgó tőkéének. Eredetileg a tőzsdét azért találták ki, hogy a kis tőkeerőkkel rendelkező vállalkozások, befektetőket vonjanak be, osztalékfizetés fejében. Ma már messze nem erről van szó. Az értékpapír piacok, lélektani lufikat fújogatnak, és pukkantanak ki. Szerintem is szabályozni kéne valamilyen szinten az értékpapír kereskedést. Szerintem azonban a mostani válság okai nem csak a neolib felfogásra vezethetők vissza, hanem valahol a magas energiaárakra is. Amerikában, pl. már nem érdemes gyártani, mert hiába a magas fokú automatizálás, az olcsó ázsiai munkaerő a magas amerikai üzemviteli költségekkel szemben győzött, amerikában nőtt a munkanélküliség, és dőltek a hitelek.
Ez a válság, szntem valahol inflációs válság is, és miért drága minden?
A magas energiaárak miatt.
Szélerőmű napenergia, legfeljebb a háztartásoknak jelenthet megoldást, az iparnak nem.
Atomerőművek kellenének, meg hidrogéncellás motorok.
Ki kellene szabadulnunk a szénhidrogén csapdából.

haveri kutya 2009.03.17. 14:38:01

@Lord_M_: Miért ne hinném el;)
Ha heccsfandokra fellehet épiteni egy gazdaságot,akkor miért ne sikerülne?;)

De szerintem ne huzzunk párhuzamot állam és polgára közt.

Lastres · http://lehetmas.blog.hu/ 2009.03.17. 14:39:01

Rónának igaza van: nagyrészt agyatlanul csináltuk a privatizációt. Emiatt tűnt el a teljes élelmiszeripar, cukorgyárostul, olajgyárostul; emiatt fizetünk garantált 8%-os éves profitot (!) a erőműveknek.
Voltak sokkal jobban sikerült privatizációk: a söripar pl., vagy a telefon-szolgáltatók. De látni kell, hogy ezek azért sikerültek, mert az állam részéről jól szabták meg a feltételeket. A jó privatizáció (és általában a hatékony piac) alapfeltétele a hatékony állami (vagy kisebb közösségi) szablyozás.

Ez az, amit elfelejtenek az államot állandóan leépíteni akarók (pl. Reformszövetség, Bokros et al.): ha csak kirugdaljuk az embereket, nem lesz semmivel sem jobb: egy nagy és nem hatékony állam helyett lesz egy kisebb, és nem hatékony állam. Azzal kellene inkább foglalkozni, hogy ahol állam és piac összeér (szabályozás, pl.), ott felkészült, nem korrupt szakemerek üljenek. Ennek a megoldása felsőoktatásban, az előremenetelben, a pályaútban rejlik; és nem abban, hogy mint a hülyék ismételgetjük a már 90-es években is ciki neolib mantrát, hogy "piac jó, állam rossz".

Mezőgazdaság: nyilván nem csak a szűken vett termelésről lenne szó, hanem a ráépülő mezőgazdasági iparra, turizmusra, gasztronómiára (miért kénytelen az egyik legjobb étterem minden alapanyagot Párizsból hozatni?), de idesorolható a - fenntarthatóan termelt - energetikai célú biomassza, biogáz, stb. Ez együtt már nem a GDP 5%-a, hanem 15-20%-a lehetne (hasraütés).

haveri kutya 2009.03.17. 14:42:18

@Lastres: ott a két pont.
Dehát "merjünk kicsik lenni"

pucros 2009.03.17. 14:45:02

Én úgy tudtam, hogy konkrétan nem a szabályozatlanság volt a gond, hanem pont az hogy belepiszkáltak egy olyan szabállyal, hogy "mindenki kaphasson hitelt".

Ettől persze még lehet, hogy nem jó a laissez-faire.

ToMorgan 2009.03.17. 14:45:26

@punkloss: Gondolj arra, hogy a mezőgazdaságban nekünk versenyelőnyünk van pl. Ausztriával szemben, mert itt sokkal jobb a termőföld. Ez az előnyünk többé-kevésbé megvan a többi európai állammal szemben is, azaz nálunk az egyik legjobb a termőföld. Róna Úr úgy gondolja, hogy ezért ebbe kellen befektetni mert itt tudunk a legkönnyebben boldogulni.

Másrészről versenyhátrányunk van az olajiparban pl. Skócia, vagy Norvégiával szemben, azaz ebben az iparágban hiába fektetünk, az adottságaink miatt nem lehetünk sikeresek.

Lastres · http://lehetmas.blog.hu/ 2009.03.17. 14:50:47

@nemsiker_s: "Szélerőmű napenergia, legfeljebb a háztartásoknak jelenthet megoldást, az iparnak nem." Szerintem de: ha a jelenlegi gázos erőműveket a szél/nap kiszabályozására használjuk, akkor a fele áramot meg lehet termelni megújulóval.

ferikefleto 2009.03.17. 14:51:39

Egyéb komperatív előnyeink:
- Az átlagos geotermikus grádiens kétszerese jellemzi a Kárpát-medencét (energiatermelés), most mégis atomerőműben gondolkoznak, a földhő felhasználásának támogatása helyett, pedig abból a pénzből az egész országot át lehetne állítani, szinte ingyenes, környezetbarát fűtési rendszerre.
- Itt a legmagasabb a napsütéses órák száma a térségben (energiatermelés, mezőgazdaság)
- Itt van Európa legnagyobb édesvízi tava, a legjobb borvidékekkel a szomszédságában.
- Itt a Balatonfelvidék, ami csak Provance-al és Toscanaval mérhető.
- Kitünő, hagyományosan ismert és jól felépíthető élelmiszeripari termékek, szalámik, borok, stb.
- Gyógyfürdők, speciális turizmus lehetőségek (vadászat, gasztro-turizmus, falusi turizmus stb.)
- Budapest, Európa egyik legszebb nagyvárosa (lenne, ha felújítanák)
- Magyarországon folyik át a Duna, a nemzetközi kereskedelem egyik fő ütőere. Sűrű a vasúthálózatunk (igaz mi az autópályákat fejlesztettük, ami rossz irány, hiszen a kamionokat olcsóbb és hatékonyabb vonattal szállítani)
- Kutatás-fejlesztési bázisaink vannak kevés pénzzel, de nagy hagyománnyal és versenyképes kutatógárdával.
- Itt a legmagasabb a térségben a napsütéses órák száma (energiatermelés, mezőgazdaság)
- Endemikus, az európai fajtáknál egészségesebb génállományú háziállatfajtáink vannak (szürke marha, racka, mangalica, őshonos baromfifélék stb.)
- A környező országok inkább a potenciális importőrök közé tartoznak élelmiszerből... (Ausztria, Szlovákia, Románia)

Ez csak néhány, biztos van több is...

Lord_M_ 2009.03.17. 14:52:33

@haveri kutya: Hohó... :D márpedig állam és polgára között bizony nagy nagy összekapcsolódás van. Lásd méretes szociális háló (de ez másik fórum ugye)

És lásd a megszorítások melyek most talán még az aktuál politikán is átívelnek így talán jogosak is... és amikor szinte mindenhol zéró fizetésemeléssel meg munkahely megmentéssel kinlódnak akkor például egy BKV szakszervezet előáll 7-8%os bérköveteléssel majd beérik 5%-kal. Állam és polgára nagyon is egy :(

a másik fele meg, hogy az állam garantált bizonyos szintet némi beavatkozással, ami azt az érezetet keltette, hoyg az ország jobb helyzetben van, és a polgárai megtehetnek mindent (azaz felveheti a hiteleket bátran) ...
(ahogy pucros is írja)

furcsa világ ez ...

Remélem hogy rend lesz mihamarabb ...
és ha jól csinálnák talán jól is jöhetnénk ki belőle... talán...

ORGASMUSFORSCHER 2009.03.17. 14:54:16

Hogyan lenne versenyképes a magyar mezôgazdaság, ha a magyar állam tönkretette a kárpótlással?????????

Még mindig vannak olyan megyék Mo-on, ahol a földhivatalok nem érték utol magukat a rengetegfelé szétaprózódott föld miatt... nincs naprakész nyilvántartás, s minden korlátozás nélkül lehet tovább arpózni a szántókat, a legelôket, az erdôket, újabb és újabb adminisztrációs költségeket okozva.....

Mi értelme volt annak, hogy egy 150 ha-os szántónak 300 tulajdonosa lett a 90-es években s a sok idôs tulajdonos halála miatt az ô leszármazóik általában azonos arányban örököltek s a tulajdonos szám jelenleg 1000 fölött van (ez egy megtörtént eset), miközben a korábbi TSZ használja a területet, szinte ingyen.....

Érdekelt valaha is valakit, hogy mivel jár (idô, költség, stb.) egy többszáz fôs tulajdonközösség megszüntetése? Óriási felelôtlenség volt ezeket a tulajdonközösségeket létrehozni.....

haveri kutya 2009.03.17. 14:56:33

@Lastres: Na jó,de akkor hogy fog ebből profitot teremteni külföldi befektető?
Olajról/gázról,atomról leszállni?
Rokefeller és a másik r betüs miből fog élni?

mediator · http://gondolatebreszto.b13.hu 2009.03.17. 14:57:34

Kivezető megoldások az adósságcsapdából
Lóránt Károly Brüsszelben dolgozó közgazdász előadása, Echo Tv Civil Akadémia:

www.echotv.hu/video/index.php?akt_menu=10&mm_id=24&media=5884&lis...)

www.echotv.hu/video/index.php?akt_menu=10&mm_id=24&media=5885&lis...)

Tartalom: a privatizáció, liberalizáció eredménye az adósság

- adósságtörténet 1900as évektől
- a mezőgazdaság volt ami nettó devizabevételt biztosított az országnak
- jelenleg katasztrofális helyzetben vagyunk
- jörészt EU multi cégei évi nettó 6 milliárd eurót visznek ki innen
- piacvesztésünk évi 8 milliárd euro piacvesztés, anélkül, hogy bármelyik politikai párt szóvá tenné!
- feldolgozóipar 2/3-a külföldi kézben van, az esetleges adócsökkentéssel őket támogatjuk
- célzott adókedvezményt kell adni a hazai vállalkozásoknak
- mindent eladtunk - sakk - matt!
- nettó külföldi adósság 2008 okt: 605 milliárd euro - évi 18 milliárd euro x 300 - 5385 milliárd Ft / év, az adósság az átlag kereső jövedelmével kb. azonos
- a 20 milliárd euro az adósság finananszírozásra lett felvéve
/ Ez nem hangzott el, de ismerős a provident szisztéma? 1. vegyél fel 100.000 Ft hitelt, fizess vissza 170 000 ft-ot, aminek a heti részletéért rendszeresen jönnek 2. egyik alkalommal nem tudod fizetni a részletet, pl. 20 000 ft or, ekkor újabb 100 000 Ft-os kölcsönt ajánlanak, de ebből már csak 80 000 Ftot kapsz, de + 170 000 -et kell visszafizetni...3. mikor lesz ennek vége? soha..ill. amikor a provident akarja
- a felvett nettó adósságot vissza is fizettük
- volt NDK évi 100 mrd eurót kap, tőlünk évi 6 mrd-ot visznek el
- az ország a gyarmatoknál is rosszabb helyzetben van
- a 30 év számunkra rossz döntéseit ugyanaz a tanácsadói réteg ajánlotta a mindenkori vezetésnek...
- a kormányváltás kevés lesza megoldáshoz!
- változást társadalmi robbanás hozhat
- féltudásó magyar elit az oka az eldósodásnak

Megoldások:

- Célzottan a hazai vállalkozások segítése
- Államadósságot leíratni
- Visszaállítani a magyar ipart, kereskedelmet, mezőgazdaságot, terényeket feldolgozni itthon hazai és külföldi piacra
- Hangya szövetkezet szerű szerveződés
- Exportorientált gazdaság fejlesztés
- piacok visszaszerzése, netto 3 mrd euro hiány oroszokkal szemben
- Saját műszaki fejlesztés, innováció
- Hazai bankrendszer létrehozása
- Unio előtt feltárni a tényeket, a történteket
- Helyi pénz megteremtése
- Alapvetően szükséges a társadalom ÖSSZETARTÁSA
- Éssszerű gazdasági kockázatok vállalása
- Helyi kisvállalkozások megszervezése: közösségépítéssel kezdeni!!
- Helyi szinten az alapokról megteremteni a jólétet
- Igazságos jövedelem elosztás, igazságos adózás

A jelenlegi szakértők ajánlásai nem megoldások!

Legfontosabb a 30 éve háttérből irányító elit lecserélése.
lmv.hu/blog/263

haveri kutya 2009.03.17. 15:02:59

@Lord_M_: Hogy világos legyen.
Az állam lehetőséget teremthet,mig a polgára csak azon belül gondolkodhat.
És ha nyugateurópai bérek lennének nyugateurópai árakhoz,akkor biztos nem venne fel hitelt,hogy kifizesse az elmaradásait..
Arra céloztam,hogy hitelcsöcsre tették a lakosság nagyrészét,mig az állam pl különböző monetáris megoldásokkal segithetne magán,és nem lenne kénytelen állandóan hitelér koldulni.
Ezért nem ugyanaz a kettő.

Segily:

Ha van munkahely,nem kell ilyen kiadásokra költeni,de ha nincs akkor ez vele jár(amugy tényleg más forum)
Nem hallom,hogy azon törné buksiját az állam,hogyan tudna segilyesből munkaerőt csinálni.

haveri kutya 2009.03.17. 15:05:10

@mediator: benne vagyok.Mikor indulunk?:)

ToMorgan 2009.03.17. 15:07:48

@mediator: Attól félek ezek a megoldások kivitelezhetetlenek.

Doomhammer · http://tirpakbokretas-migrations.blogspot.com/ 2009.03.17. 15:11:36

@Lastres:
"Hát ebből leszűrni, hogy marxista, nagyon fejlett kombinációs készségre utal... "

A fickot nagyjabol egy eve olvasom. Minden interjujaban megemliti Marxot, hol ilyen kontextusban, hol olyanban.

Peldaul itt.

www.nepszava.hu/default.asp?cCenter=OnlineCikk.asp&ArticleID=1166561
"A megtakarítások növekedése eredményezhet magasabb jövedelmet a társadalom számára, de nem eredményez magasabb növekedést. De akkor mitől nő a gazdaság? Hát – mint ahogy arra már Marx is ráérzett – a technológia alkalmazásától, fejlesztésétől, új technológiák bevezetésétől."

Amugy Rona a Nepszava es a Nepszabadsag rendszeres publicistaja.

Könnyű Karma (törölt) 2009.03.17. 15:14:32

@Kangörény_: És ezen kívül azért tudnak a kínaiak sikereket elérni, mert nem csak külföldieknek adják el az áruikat, (amely esetben a kínai árukat magyar boltok árulnák) hanem a kínai kormány kialakított egy olyan, a világ minden pontján jelen lévő értékesítési csatornát, amelynek egyetlen profilja a kínai áruk terítése.

Mo-n kb. minden második utcában van egy kínai bolt.

Ezeket a bolt "tulajdonosai" nem a saját tőkéjükből hozták létre, és a benne árult cikkeket sem saját ízélésük és tőkéjük szerint veszik meg kínában, majd hozzák ide - ezt egy állami elosztórendszer küldi. Ez egy nagyon jól működő bolthálózat. A benne dolgozókat kínából küldik(!) - ők nem úgy jönnek el, mint ahogy mi disszidáltunk valaha külföldre. Úgy jönnek el, hogy itt is a saját államuk szolgálatában állnak, és ha kiöregedtek, szépen hazatérnek. Ezért az áldozatért kapnak különböző kedvezményeket, pl. több gyerekük lehet, mint otthon. Ha konfliktusuk van egymással, a kínai kormány veszi kézbe az ügyet, van saját bankjuk, semmiben nem szorulnak arra az országra, amelyben élnek.

Rengeteget tanulhatnánk a kínaiaktól. Nem pont a marék rizsért dolgozást kéne eltanulni, de az értékesítési rendszer, amit kitaláltak, zseniális.

mikénehavóna 2009.03.17. 15:15:39

Adalék az üzleti kultúrához, amelyet a multik hoztak be, állítólag sikerrel:

Külföldi vezetők véleménye magyar kollégáikról

nol.hu/lap/karrier/lap-20090317-200903172-2#
Brit: Pesszimisták és rettegnek a változástól. Állandóan azt hajtogatják, ez az ország más, ezért másként kell megoldani a problémákat is. Mindez addig tart, amíg égni nem kezd a ház.

Amerikai: Csak akkor hívnak vissza vagy válaszolnak egy e-mailre, ha nekik fontos, még ha meg is ígérik, azt általában nem tartják be.

Német: Bürokrácia mindhárom országban - Csehország, Magyarország, Szlovákia - van bőven. De Magyarországon mindig van mellette egy kiskapu is.

Francia: Nem szeretik a változásokat - sem az új lehetőségeket, sem a korlátokat -, nem fogadják el a globalizáció következményeit, a realitásokat, a jövőt. A nosztalgia a magyarok egyik legjellemzőbb tulajdonsága. A munkatársak nem igazán megbízhatóak, és nem hűségesek a céghez. A változást mindig a pénz diktálja.

Osztrák: Magyarországon a nők sokkal felelősebb vezetők, sokkal keményebben dolgoznak, mint
a férfiak. A férfiak imádnak dumálni, filozofálni, de közben elfelejtik a munkát. Szerintem nem is igazán érdekli őket.

mediator · http://gondolatebreszto.b13.hu 2009.03.17. 15:15:50

@ToMorgan: Most lehet, ezek a megoldások nehéznek tűnnek, de beszéljünk erről néhány hét, hónap múlva..
gondolatebreszto.b13.hu/

Lord_M_ 2009.03.17. 15:17:06

@haveri kutya: ezt viszont elismerem és ebben igazad van. Ebben a vonatkozásban helytálló a szétválasztás.

nem nemsiker_s 2009.03.17. 15:20:41

@Lastres:
Láttam az ózdi kohó villamos kemencéjét. Ha jól emlékszem 7000 A áramfelvétele volt az elektródának. Hány db szélerőmű nyom ennyit? Vagy nap erőmű? Ja és mennyibe kerülne ezek felállítása ? Nem is beszélve arról, ha a járműveket pl. hidrogéncellákkal akarnánk hajtani, akkor ezek energiapótlását is meg kellene oldani. Az emberiség energiaéhsége egyre nagyobb. Csak fúziós energiával, vagy hasadásos erőművekkel fog menni a dolog.
Persze a háztartások energiaellátása megoldható megújuló forrásokból, ez is nagy segítség lenne, de a mosógéped burkoló lemeze, vagy autód kasznia is kohóipari termék, Az autódat pedig még mindíg benzinnel hajtod. Átfogó megoldást csak az atomenergia fokozott kihasználása jelenthetne.
Itt van a kezünkben egy szuper lehetőség az atomenergia, és mi félünk használni. Pedig a megújuló energiaforrások után ez a legkörnyezetkímélőbb forrás.

gazda63 2009.03.17. 15:20:43

1990-ben láttuk,hogy a mezőgazdaság teljes vertikumát kell megteremteni.Erre mi történt:szétverték a kolhozokat ahelyett ,hogy megváltoztatták volna.El kotyavetyélték a feldolgozóipart/mg/,szélnek eresztették a világszínvonalon képzett szakgárdát.A máshoz nem értő és nem foglalkoztatható emberekből munkanélkülit csináltak.
A falusi ember saját és családja szükségletét sem termeli meg,a marketekbe bevásárol és maradék segélyét elissza.Ha nem elég akkor lop.Az állam gyógyit,elnyomószervet-börtönt tart fenn a családok szétesnek a gyermek azt látja amit és kezdődik minden előlről.Ez a nagy kapitalista eredmény,"érdemes volt érte harcolni.Nem kellene újra Marxot értelmezni?

indapass2009 2009.03.17. 15:21:33

"Igen, az aranyfedezet lehet az egyik olyan horgony, ami egy természetből fakadó tényező segítségével meghatározza a pénz terjedelmét, minőségét, tartalmát. De legyen az arany, vagy legyen az puszta szabályozás, a pénz értelmének, tartalmának és hitelességének szavatolója az állam."

Ez egy idiota. Az aranynak semmi koze az allamhoz, onmagaban is ertek. Pontosan ezert hoztak letre a papirpenzt aminek onmagaban nincs erteke (fiat money).

nem nemsiker_s 2009.03.17. 15:25:47

@nemsiker_s:
jól beszétél haver ! :))))

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 15:30:13

@sh4d0w: 'Valóban, hiszen az írott történelem eddig két gazdasági világválságról tud, mindkettőnek világháború lett a vége.'

Akkor még megvolt a kereslet felpörgetésének a fedezete könnyen hozzáférhető olajban. Ma már, amikor Kínával versengve olajhomokból sajtoljuk ki az utolsó cseppeket, vagy kilométeres vízréteg alól, nem biztos, hogy erre fogják költeni. Persze, az atomtengeralattjárók és -repülőgéphordozók megoldják ezt a problémát, de a halottak nem jelentenek fizetőképes keresletet. Ez az én logikám, az amerikaiak vagy a muszlimok esetleg másképp gondolkodnak...

huta9020 2009.03.17. 15:32:48

A lényeg, hogy a hitelekből finanszírozott folyamatos növekedésre alapozott, szép új kapitalista világrend nem működőképes hosszútávon. És itt a hosszútáv alatt nem évszázadokról van szó, hanem évtizedekről. Nincs fenntartható fejlődés ezen az alapon, csak éppensségel ezt a fogyasztói társadalom által kinevelt sokadik generációs konzumidiótáknak már nem lehet megmagyarázni.
Lehet, hogy 100 év múlva az emberek szeretnének majd úgy élni, mint ahogy mi megtehetjük.

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 15:35:01

@TheDude: 'pisztolyt tartott valaki talán az egyes országok kormánytagjai vagy parlamenti képviselői fejéhez mondván, h márpedig itten csak Milton Friedman tanai alapján lehet törvényeket létrehozni és felügyelő szerveket működtetni???'

Ha nem találtad volna ki magadtól, elárulom: megvették őket, kilóra.

P.A.T. 2009.03.17. 15:39:29

Azt hiszem,amióta a magyar történelem Európában íródik ,immáron több, mint ezer éve nyugodt éveink igencsak kevésnek mondhatóak. Ez minden területre értendő legyen gazdaság, társadalom. Talán itt Európa közepén ez így van rendjén. De az nincs rendjén, hogy mindig mindenből a vesztes képe ragyog ránk. Az interjúban, mint mindenben számtalan olyan elem van, ami igen szimpatikus. Abból kell jelent és jövőt kovácsolni, amiben erősek vagyunk, komparatív előnyünk van. A mezőgazdaság rendszerektől függetlenül erős volt Mária Terézia idején ugyanúgy, mint az 1945-1990 közötti években. Az erre épülő ipar már a kiegyezés után igen fejlett volt, pld. malomipar. Nem kell mást tenni, csak azokat az értékeinket, amikből tőkét lehet kovácsolni együttesen nemzeti érdekből kiindulva hasznosítani. Valóban a víz igen fontos kincs lesz hamarosan. Az élelmiszer ugyanígy. Lehet ez egy gazdag ország, de abban erősen hinni kell és élni tudni azzal, amink van.

ToMorgan 2009.03.17. 15:40:01

@merquén: Mindig ellenérzést kelt bennem, ha nemzeti alapon minősítünk embereket. Az hogy a Népszabi megszólaltatott néhány külföldi embert akik ilyen véleménnyel voltak rólunk, majd meg is írja, ez egyszerűen felháborító.

Én is dolgoztam már némettel, franciával, amerikaival és azt kell mondanom, hogy közöttük is van lusta, van aki fél a változástól...stb. Ezek személyiségjegyek és nem lehet egy egész népre vonatkoztatni belőlük.

Vagy ha a Népszabi szerint igen, akkor kiváncsi lennék mi a vélemény amikor a zsidókat vagy a cigányokat szidják.

Feri nagyapa 2009.03.17. 15:40:42

Szerintem stratégiai szempontból a termőföld a legfontosabb Magyarországon. Ennek érdekében nem szabad megengedni, hogy 2011-től külföldi tulajdonba kerüljön. Állami elővásárlási jog (és kötelezettség) kell, a kisajátításról szóló törvényt módosítva egyértelműen lehetőséget biztosítani, hogy a zsebszerződésekkel átjátszandó területek magyar kézben maradjanak. Akár állami gazdaságok szervezésével is lehetne munkát biztosítani, továbbra is tiltva a gmo haszonnövényeket.
Az inflációtól sem kellene félni. Fel lehetne vele egy kicsit pörgetni a gazdaságot, úgy változtatva a csereértékén, hogy az export mellett a szürkeexport is fellendüljön. Persze az import drágulna. Így viszont inkább magyar buszok futnának az utakon, jobban magyar tévét vásárolnánk, stb. Legfeljebb nem Horvátországba járnánk nyaralni, hanem a Balatonra.

P.A.T. 2009.03.17. 15:44:16

@mig8: Több van , mint gondolnánk, csak valahogy elakadnak mindig, hol a bürokrácia , hol más útvesztőben,mire kiérnek ezen útvesztőkből már nem is komparatív az előny

Lastres · http://lehetmas.blog.hu/ 2009.03.17. 15:48:07

@nemsiker_s: az atomenergia, mint mindentvivő megoldás? Inkább négyesmetró.
Finnországban most épül egy atomerőmű. Az építés ideje 4 évről már 6 évre nőtt (előkészítéssel együtt túl van a 10. éven), bekerülési ára 3 milliárd euróról 4,5 milliárdra nőtt (ebből 800 millió állami pénz). Ez még a nyári árfolyamon is 1250 milliárd forint.

Én alapvetően azzal nem értek egyet, hogy az "emberiség energiaéhsége egyre nő", és nekünk ezt kritika nélkül ki kell szolgálni, ha a Föld belepusztul is.
Inkább kellene az energiaigényt csökkenteni - ami a technológia fejlődése miatt nem is jár a jólét csökkenésével -, és akkor talán nem kell újabb atomerőmű aranyáron (a hosszabbítás rendben van).

A lemezpréselésről: Dániában 6000 MW a beépített szélerőművi kapacitás. Ez 3 Paks. mi nem vagyunk tengerparti ország, de szakértők szerint 1000 MW(fél Paks) játszva elfér (és kiszabályozható). Ez 3-5 év alatt tudna felépülni (atomerőmű: 10-12 év). Hogy mennyiért és mennyi betonból, az tényleg jó kérdés (ilyen számításra én is kíváncsi lennék), de a hazai iparnak nagyobb esélye lenne rácsatlakozni a gyártására, mint ha az egész atomerőművet megvesszük a franciáktól vagy a japánoktól.

alagi 2009.03.17. 15:59:19

@nemsiker_s: "Láttam az ózdi kohó villamos kemencéjét. Ha jól emlékszem 7000 A áramfelvétele volt az elektródának. Hány db szélerőmű nyom ennyit?"

egy negyed

www.zoldtech.hu/cikkek/20090316-Iberdrola-szeleromu-Kisigmand/

nullnick 2009.03.17. 16:00:18



na a fikkantásokon meg nylakodásokon túl vagytok, egy órás tvinterjú RP-rel:


video.google.com/videoplay?docid=3097514630986076314

Bert Sels 2009.03.17. 16:03:03

de most tenyleg, miert nincsenek szeleromuvek otthon
bécs meg a duna szigeten is van 3

nullnick 2009.03.17. 16:08:22

@nokesavilag:

ennyit a nők a világ kapcsolatáról :)

nincs elég szél, na

Szél tenger mellett meg hegyláncok mentén van, ha nagyon leegyszerűsíem a magyarázatot.

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 16:09:42

@Doomhammer: 'De akkor mitől nő a gazdaság? Hát – mint ahogy arra már Marx is ráérzett – a technológia alkalmazásától, fejlesztésétől, új technológiák bevezetésétől.'

Ez valóban elég nagy hülyeség, a tudomány mostani eredményei nem fogják a termelés hatékonyságát annyira befolyásolni, mint az 1800as években a mechanika-termodinamika-elektrodinamika, illetve a kialakuló kémia. Igazából, ha nem lennének munkanélküli, instabilitást okozó jövedelmek (kamatok, járadékok - ezek exponenciális vagyonnövekedést tesznek lehetővé, ami nyilván tarthatatlan), amik pénzt vonnak el a rendszerből, kb heti két munkaóra elég lenne a jelenlegi életszínvonalhoz, egy emberre lebontva (ez sajnos csak hasraütés, de biztos vagyok benne, hogy sokkal kevesebb).

Az energiaellátáshoz: a szél és a nap, mint villamosenergia forrás nulla, nem lehet rá építeni. A geotermikusról kevés infóm van, kb annyi, hogy kis mértékű, lokális energiatermelést tesz lehetővé - nem lehet sokat kivenni, mert a hőáramlás lassú a földkéregben, lassan pótlódik. A fúzió még nagyon komoly kihívásokkal néz szembe, a hagyományos fisszió alapját adó U235 pedig kb 20-40 évre elég.

Egy dologban látok reményt, a gyorsítós hulladéktranszmutációban, az ATWben, azzal egyrészt rövidíthető a nukleáris hulladékok alkotóinak felezési ideje, másrészt a sokkal nagyobb mennyiségben rendelkezésre álló plutónium különböző izotópjai is használhatóak fűtőanyagként.

kynorptor 2009.03.17. 16:11:36

Már bocsánat, de a mezőgazdasági termelés "felélesztése" egyáltalán nem hülyeség. Ha nem is a Hollandokkal kell versenyeznünk, de nagyon sürgősen meg kell oldani kb 500 000 ezer roma, illetve még jónéhány százezer munkanélküli gondját. Csak a nagy baj ezzel, hogy a teljesen átszabott magyar "gazdaságba" ezek az emberek meg sem tudnak szólalni, mert 8 általánossal nem lesznek IT szakemberek, meg marketing menedzserek.. Majd talán idővel. De ezeknek most kell munkát adni segély helyett, márpedig nem éppen ők fognak hozzáadni értéket a mezőgazdasághoz. Legfeljebb erőt. Nekik marad a kapa, a metszőolló, meg az ásó.

Lehet, hogy más a nyugati 21. század, lehet, hogy itt még kádári gonodlkodás dohos szaga terjeng, de nekünk a helyi gondjainkat kell megoldani, most mihamarabb elsősorban és nem Németországi munkaviszonyok meg bérek után ácsingózni (sajnos).

Bert Sels 2009.03.17. 16:11:51

@nullnick: tehát konkrétan bécsbe töbet fuj a szél mint budapesten ez az allitásod ?

indapass2009 2009.03.17. 16:16:32

@Lastres: Dániában 6000 MW a beépített szélerőművi kapacitás. Ez 3 Paks.

Jo kis mellebeszeles.
en.wikipedia.org/wiki/Wind_power_in_Denmark

Daniaban 3125MW a szeleromu kapacitas, raadasul a cikk szerint eves szinten. Eves szinten Paks kb. 14.000 GW-ot termel. Ennyit a szeleromuvekrol.

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 16:18:31

@alagi: Teljesítményt hasonlítunk össze, nem ampert bzmg. Amit itt megadnak, az vagy csúcsteljesítmény, vagy átlag.

Egy nagyolvasztót meg nem kapcsolgatsz ki-be, ha épp nem fúj a szél.

indapass2009 2009.03.17. 16:18:33

@Lastres: Dániában 6000 MW a beépített szélerőművi kapacitás. Ez 3 Paks.

Jo kis mellebeszeles.
en.wikipedia.org/wiki/Wind_power_in_Denmark

Daniaban 3125MW a szeleromu kapacitas, raadasul a cikk szerint eves szinten. Paks 1 evben kb. 14.000GW-ot termel. Ennyit a szeleromuvekrol.

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 16:20:29

@kynorptor: Meg az erdőtelepítés. Nagyon sok munka van ám a frissen telepített erdőkkel, és rettentő fontos lenne, hogy nagyobb területen legyenek erdők Magyarországon.

ToMorgan 2009.03.17. 16:20:37

@kynorptor: Én ácsingózok nyugati bérek után, és kurvára leszarom, hogy mit csinál fél millió cigány.

Elégedjenek meg azzal, hogy az adónkból kapják a segélyeket amiket aztán elisznak, meg elgépeznek. Én mondjuk azt is elvennem, kapjanak kajajegyet. Faszomba má...

Martian (törölt) 2009.03.17. 16:22:25

"EU-szintű listás szavazás az EU parlamentre és sokkal-sokkal nagyobb jogok ennek a parlamentnek a nemzetállami parlamentek jogainak rovására."

Szép, orwelli világ... minden európai állat egyenlő, de majd lesznek egyenlőbbek is...

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 16:23:30

@ToMorgan: A gond az, hogy olyan országokkal kell versenyezni, ahol nem rakódnak ilyen terhek a bérekre és árukra. És, ha gyerekekből megélnek, gyerekeket csinálnak.

De ezt mindenki tudja, aki nem vak, ne menjünk el ebbe az irányba :)

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 16:26:25

@ToMorgan: Igazából a baj az, hogy olyan országokkal kell versenyeznünk, ahol nem rakódnak ilyen terhek az árakra és bérekre. Ezért nem engedhetjük meg magunknak a segélyezést.

alagi 2009.03.17. 16:27:07

@Bockó: "Teljesítményt hasonlítunk össze, nem ampert bzmg. Amit itt megadnak, az vagy csúcsteljesítmény, vagy átlag.

Egy nagyolvasztót meg nem kapcsolgatsz ki-be, ha épp nem fúj a szél."

igen bzmg, ez igaz.
Tudvalevo hogy egy szeleromu atlagban a csucsteljesitmenye 20%-at hozza.
Tehat ha a koho allandoan be van kapcsolva, akkor 1,25 darab szeleromure van szukseg.

alagi 2009.03.17. 16:29:23

@Bockó: "Teljesítményt hasonlítunk össze, nem ampert bzmg. Amit itt megadnak, az vagy csúcsteljesítmény, vagy átlag.

Egy nagyolvasztót meg nem kapcsolgatsz ki-be, ha épp nem fúj a szél."

Igen bzmeg, ez igaz.
Tudvalevo hogy egy szeleromu atlagban a csucsteljesitmenye 20%-at produkalja.
Tehat ha a koho allandoan be van kapcsolva, akkor 1,25 szeleromure van szukseg

Közöd?? (törölt) 2009.03.17. 16:29:44

azért ne felejtsük el a mezégazdaság stratégiai ágazat, ha bármilyen okból beüt a córesz, az alaplapokat autókat stb. nem lehet megenni

alagi 2009.03.17. 16:31:19

@indapass2009: b+++

ha mar ebben a temaban vitatkozol, elobb tisztazd le a teljesitmeny es az energia fogalmakat, kulonos tekintettel a ketto kulonbsegere.

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 16:34:59

@alagi: Hát persze. Nincs kedvem most számokat keresni.

The CAT 2009.03.17. 16:35:56

egy felelősen gondolkodó akárki nem mondhat olyan baromságot, hogy vissza a nemzetállamhoz és nemzetgazdasághoz. Eleve a nemzet már rég megszűnt és a világnak az az egyik nagy betegsége, hogy még mindig azt hiszi hogy a nemzet az létezik.

Lastres · http://lehetmas.blog.hu/ 2009.03.17. 16:38:06

@indapass2009: bocs, rosszul emlékeztem, a dán kapacitás tényleg csak 3100. (bár ez 2007-es adat, s a célérték 2010-re, azaz jövőre 5000. : en.wikipedia.org/wiki/Wind_power_in_the_European_Union).

Paks viszont tényleg alig több, mint 1800 MW kapacitású, bárhol utána nézhetsz. Te összekevered az éves energiatermelést a beépített kapacitással. Az előbbi helyesen 14.000 GWh.
(Nem mellesleg: az atomerőművek egy energiahálózatnak ugyanolyan rosszak, mint a szélgépek: egyik sem akkor termeli az áramot, amikor szükség van rá. A szél össze-vissza fúj, az atomerőművet pedig éjjel is járatni kell, amikor nincs rá igény.)

Lastres · http://lehetmas.blog.hu/ 2009.03.17. 16:43:15

@Bockó: de minek nekünk nagyolvasztó, ha se áramunk, se vasércünk? Csak ezért építsünk atomerőművet? Jó lesz, színesfémkohót minden falunak.
Az ilyen dolgokat oda kellene telepíteni, ahol van alapanyag é nagy mennyiségű tiszta energia (pl. vízierőmű). Mondjuk Svédország.

nullnick 2009.03.17. 16:49:42

@nokesavilag:


igen

meg nem lopják el a projekt bekerülési költségének kétszresét

kaszakő 2009.03.17. 16:51:35

Nem lehetne Bokros urat felváltani erre a Bodoky úrra? Esküszöm, rá szavaznék!

Bert Sels 2009.03.17. 16:55:49

@nullnick: a szél átlagos ereje nem sokkal kevesebb budapest egyes reszein, nyilvan ezeket a helyeket nem veletlenszeruen kell kivalsztani,

egyebkent az osztrakok a maygar hatarhoz kozel telepitettek rengeteget, hasznos lenne ha nem osszevisszabeszelnel hanem mondjuk utananznel mielott olyan hangu kommentet irsz mint az elso valasz nekem.

a lopasban igazad van aláirom.

indapass2009 2009.03.17. 17:02:51

@Lastres:

Valoban osszekervertem, de arra akartam utalni, hogy Paks meg is termeli a 2000MWh-at, mig a 3125MW-os kapacitasu szeleromuvek nem termelnek 3125MWh-t. Csak kb. 21% a reszesedesuk mig Paksnak 40%, raadasul Mo.-n tobben elnek mint Daniaban.

Ugyhogy az altalad emlitett 1000MW Mo.-i kapacitas jo esetben 500MWh-val lenne egyenlo ami 1db paksi blokk.

Amugy 23,810 TJ (ennyi energiat termeltek a dan szeleromuvek) az kb. 6.6 TWh (6.600GWh) tehat meg a fele sem a 14.000GWh-nak amit Paks termelt.

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 17:05:04

@The CAT: Te viszont bármit mondhatsz, szerencsére.

@Lastres: Igen, ebben teljesen igazad van - bár azért kompetenciánk elvileg ebben is van. Viszont a szél még gridben sem lehet alaperőmű, az atom igen. Ha ipart és vasutat akarunk, akkor szükség van atomerőműre. Ha pedig a gázt és olajat ki akarjuk váltani, akkor szintén szerepel mint alternatíva. Btw, ha jól tudom már csak Dunaújvárosban megy egy nagyolvasztó, tényleg abszurd volt többet is működtetni az országban.

@kaszakő: Róna úrra gondolsz.

The CAT 2009.03.17. 17:13:58

@Bockó: igen ezt a luxust megengedhetem magamnak, mert identitáspolitikával foglalkozom, máshoz nem is szóltam hozzá, de látom uraságod polihisztor, legalábbis posztjai és bejegyzései alapján. ;-)

aesculus · http://taj-kert.blog.hu/ 2009.03.17. 17:14:30

Teljesen igaza van. Egyébként ugyanezt mondta Orbán Viktor is az országértékelőjében.
Magyarország tökéletesen meg tudna élni csodálatos minőségű földjeiből és az arra épülő feldolgozóiparból. Ehelyett mi van most? Multik futószalagja mellett robotolnak az emberek naphosszat, és ha kinyitják a szájukat, a gyár már megy is Ukrajnába, Kínába. Közben a vidék elnéptelenedett, a földek parlagon hevernek...

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 17:25:08

@The CAT: Én fizikával foglalkozom, valóban nem értek az identitáspolitikához olyan mélységben, hogy azt mondhassam, a nemzet mint egység megszűnt. Ami nem fizika a hozzászólásaimban, az common sense. Ha nem értesz egyet valamivel, légy konkrét.

nullnick 2009.03.17. 17:40:15

@nokesavilag:

az Alpokalján van is szélerőmű, csak hát az elég kis része az országnak, lokálisan jelenthet valamit (ami azon aszinten fontos is), de úgy általában Mo. és a szélenergia kevéssé kompatibilis


szóval nem összevissazbeszélek, csak azért mert nem dobok fel egy kommnetben a Mo-on működő megújuló energiatermelő beruházásokról egy teljes dolgozatot

pff


3gyébként ha már nagyon keresgetni akarsz eben a témában, Mo-on inkább az állattenyésztésre alapozott biogáztermelés (pálháza) vagy a geotermikus energiának van relevanciája, nagyobb volumenben

tin_opener 2009.03.17. 17:47:50

@indapass2009 2009.03.17. 15:21:33:
"Igen, az aranyfedezet lehet az egyik olyan horgony, ami egy természetből fakadó tényező segítségével meghatározza a pénz terjedelmét, minőségét, tartalmát. De legyen az arany, vagy legyen az puszta szabályozás, a pénz értelmének, tartalmának és hitelességének szavatolója az állam."

Ebben az idézetben nincs sem explicit állítás, sem nem következik belőle semmi az arany és az állam bármiféle relációjának létezésére vagy milyenségére nézve.

Pusztán csak az "arany" szó és az "állam" szó is
előfordúl benne.

Olvasd el figyelmesen még egyszer és kérj bocsánatot!

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 17:57:12

@pat brit: Kellemesen lokalizálódni fog a világ rövidesen, csak figyelj. Egyébként Róna érvel, te pedig csak hiszel. És esetleg nézz utána Észak-Korea példájának: miután nem kaptak olajat és földgázt az oroszoktól, ötödére estek vissza a termésátlagok.

BKV - Önnek megyünk 2009.03.17. 18:10:48

@nullnick: az elso felvetesemre egy olyan huyle valaszt adtal : konkrétan hogy azért nincs otthon szleromu mert nincs szel! most

az Alpokalján van is szélerőmű, csak hát az elég kis része az országnak... stb

ha ezt nem latod akkor remenytelen vagy..

LacaPc 2009.03.17. 18:11:59

@aesculus:
a földek megmaradnak még ha parlagon hevernek is.
most szerintem gyors tűzoltás kell (jöjjön a működő tőke, majdnem mindegy milyen áron, de közben tényleg ki kellene "találni" Magyarországot, ahogy Róna Péter is mondja.
persze lehet, hogy én tévedek.

tin_opener 2009.03.17. 18:15:39

@TheDude 2009.03.17. 13:02:34:
Írtad:
"A felügyeleti funkciók + a szabályok meg annyira működnek amennyire azokat tiszteletben tartják, s amennyire az ilyenekkel felhatalmazott szervek annak érvényt tudnak szerezni."

Nos, én azért végigéltem egy csúnya rendszert, amelynek bizonyos nagyon csúnya korszakaiban 99.99%-ban érvényt szereztek a szabályoknak.
Igaz, az egy rendőrállam volt. Szerintem jogállamban is lehetséges ez, csak nálunk éppen ez hiányzik. Rendjeink, rokonaik, barátaik és ügyfeleik törvények felett állónak tételezik magukat, s már maga az alkotmány is szándékoltan és bevallottan backdoorokat tartalmaz számukra.

LacaPc 2009.03.17. 18:18:52

@tin_opener:
"Nos, én azért végigéltem egy csúnya rendszert, amelynek bizonyos nagyon csúnya korszakaiban 99.99%-ban érvényt szereztek a szabályoknak."

No és milyen hatákonysággal is működtek akkor a tsz-ek? és a gdp hány százalékát is adták?

kapeter 2009.03.17. 18:23:54

ÜDVÖZLETEM!

Véleményem szerint az a megoldás, hogy szűkíteni kéne a külkereskedelmünket. Se ennyi exportra, pláne ennyi importra nincs szükségünk. Elképesztő és mérhetetlenül túlzó az a mennyiség, amit mi évente importálunk, ráadásul egy csomó olyasmit, amit egyébként mi is meg tudnánk termelni, pl. mezőgazdasági termékeket ("importkörte"), hiszen a mezőgazdasághoz általában véve tényleg megfelelőek az adottságaink.

A megoldás: támogatni a korszerű mezőgazdaságot, minél jobb minőségben termelni, de lehetőleg a külföldi áruknál olcsóbban (szállítási ktg. pl. nyilván eleve nincs). Eztán csak azt behozni, amit mi nem tudunk megtermelni.

A korszerű mezőgazdaság igenis sok embernek adhat munkát, mert a mezőgazdaság ma már nem csak a földeken zajló munkákból áll, egy csomó egyéb - akár irodai munka is - kapcsolódik hozzá. Ezzel egyébként a vidékiek, pl. a vidéki fiatalok munkanélküliségét is jelentősen csökkenteni lehetne, így kevesebben áramolnának a városokba is munkát keresni.

És ha ez megvan, akkor hozzá lehet kezdeni egy olyan pénzpolitikához, amely végre erősíti a forintot. Tudom, hogy ezt általában ellenzik, de szerintem lényegesen erősebb árfolyam kéne. Ha emiatt ideiglenesen csökkenne az export, az nem okozna katasztrófát, mert az import még jobban csökkenne, tehát még javulhatna is a külker-mérleg.

Hogy mindez miért lenne ez jó?

Mert így amit mi termelnénk, az nem lenne túl drága, ugyanakkor a jobb árfolyam miatt amit külföldről hozunk be, az sem. Jelentősen csökkenne az infláció, mert a pénz mögé termelést vinnénk (tehát nem adminisztratív eszközökkel). A cél a dezinfláció, amelynek elsődleges előnye, hogy nem kellenének jelentős béremelések, mégis növekedne az életszínvonal. Ez pénzt takaríthatna meg a költségvetésnek.

Az exportot meg más eszközökkel kell támogatni, nem árfolyampolitikával, amit a másik oldalról megszívunk. De még egyszer: rossz reflex ez az állandó külkereskedés, talán még a Habsburg-időkből ered. Mi is meg tudjuk kajálni, amit termelünk, akárcsak a hollandok, dánok, svédek, stb. Így sokkal kevésbé függnénk a külföldtől, és a válságok is jobban elkerülnének minket.

További előny lenne, hogy a magasabb forint miatt nyugodtan lehetne kamatot csökkenteni, ami jó lenne a vállalkozóknak. Az alacsonyabb kamatszint és infláció meg - mint tudjuk - konvergencia-kritériumok, tehát az euróhoz is közelíthetnénk úgy, hogy az a gazdaságnak is jó legyen, és az életszínvonal is növekedjék. Az így - és más, hazai adottságokon alapuló beruházások, mint pl. idegenforgalom támogatásával - megindult növekedés után lenne csak érdemes az euró-övezethez csatlakozni, amikor már elég érettek vagyunk rá.

Nagyjából ennyi.

centurio 2009.03.17. 18:37:08

Előbb privatizálni mindent, tőkeinjekcióként, majd radikális nemzeti fordulattal államosítani, és visszavenni a burzsujtőkétől amit felépített és kitelepíteni a sok kizsákmányolót valami munkatáborba ahol ledolgozza a váltságdíját, és az utiköltségét haza.:)

The CAT 2009.03.17. 18:55:48

@Bockó: ez tetszik, korrekt válasz.

alagi 2009.03.17. 19:06:59

@kapeter: Bajosan naiv elkepzeleseid vannak. :)

"Elképesztő és mérhetetlenül túlzó az a mennyiség, amit mi évente importálunk, ráadásul egy csomó olyasmit, amit egyébként mi is meg tudnánk termelni"

Szabadpiac van. Szerinted ki az a hulye, aki spanyolorszagbol hozza a paradicsomot, ha ugyanolyan minosegben itthon olcsobban meg tudja venni? (ahol a szallitasi koltseg is kevesebb)

"Jelentősen csökkenne az infláció, mert a pénz mögé termelést vinnénk (tehát nem adminisztratív eszközökkel)."

Az inflacio nem ilyen egyszeru, a "penz mogott levo termeles" csak egy a sok tenyezo kozul, ami befolyasolja.

"A cél a dezinfláció,"

A dezinflacio az rossz, mert gazdasag visszafogo hatasa van. Miert fektetned be a penzed egy kockazatos vallalkozasba, ha ehelyett egyszeruen berakhatod a matrac ala es varhatsz?
A magas inflacio sem jo, tehat az idealis egy hangyanyi inflacio. (azon lehet vitatkozni hogy ez 0.5, 1 vagy 2 szazalek-e)

Megtehetnek, hogy minden importot es exportot leallitanank, es akkor valahogy ugy festenenk (legalabbis az eletszinvonalat tekintve) mint Eszak Korea. Pl. Legeloszor arrol a szamitogeprol kellene lemondanod, amirol ezt a bejegyzest irtad.

Bal 2009.03.17. 19:28:06

A címben feltett kérdésről valahogy mindig ez jut eszembe:

www.youtube.com/watch?v=IaE3EaQte78

a3sa 2009.03.17. 19:30:48

Egy jó példa, vagyis 2

www.mtv.hu/videotar/?category=105
a 20. perctől.

zebaek 2009.03.17. 19:31:27

a multikhoz:

jo, hogy jottek? - igen
bermunka? - igen
ideiglenes? - IGEN!

hiaba Budapest most pl Shared Service Centre nagyhatalom - nem lesz ez mindig igy. En dolgoztam egyben par eve; elarulom h tobb melot 3 (!) ev utan vittek tovabb Indiaba ill Bulgariaba...

DeMarco 2009.03.17. 19:53:26

Végre egy olyan interjú és olyan poszt ami normális vitát generált. Öröm volt a sok értelmes hozzászólást végigolvasni. Lám-lám lehet nácizás, komcsizás, zsidózás nélkül is beszélgetni egymással. Bár mindegyik poszt hasonló lenne.

greycup 2009.03.17. 19:59:39

"A Fidesz elnöke szerint az egyik probléma, hogy közép-európai bankok kiszáradnak, nem jutnak euróhoz, másrészt pedig az Európai Unió gazdagabb tagállamai protekcionista irányba fordulnak, és az ipari termelést is megpróbálják saját államhatáraikon belül tartani, így hiába versenyképes egynémely közép-európai ország, az itt lévő beruházások mégis elakadnak, és újak nem érkeznek."

Ezt még Viktor is képes átlátni, nem is értem, hogy zenghetik itt páran a protekcionizmus nagyságát... =:O

nikk rivers 2009.03.17. 20:18:45

ez az ország megérdemli saját állampolgárait
- és fordítva

manager2008 2009.03.17. 21:41:14

A mezőgazdasági ötletéhez szólnék hozzá
1. tény az hogy ezt az erőforrást butaság lenne átengedni más nemzetek fiainak a kezébe, EU ide vagy oda, mert megveszik az össze földet egy perc alatt. A szomszédom holland házaspár, nagyon kedves és rendes emberek. De örökre kilapátolnak innen minket az anyagi erejük segítségével.
2. A teljesen szétvert tulajdonviszony, szinte káosz, nekik fog kedvezni, a sok résztulajdonos odaadja egy tál lencséért a földet.

3. Az ésszerűtlenül szaporodó roma népesség viszont mindent tönkre fog tenni, a tulajdon bizonytalan helyzete miatt (mindent ellophatnak sajnos, leszedik a kukoricát, szőlőt diót, stb) óriási a költsége az őrzésnek, és nincs jogi lehetőség az elrettentésükre. Igaz az is viszont hogy éhenhalni sem lehet hagyni őket, de legalább ne szaporodnának ilyen gyorsan. ez olyan teher ami megfojtja a mezőgazdaságot. Megoldás lenne viszont az erdőtelepítés és gondozás roma munkaerővel, ha képesek lennének dolgozni. De ne reménykedjünk, erőszak nélkül nem dolgoznak, mert lopni gyorsabb és gazdaságosabb is.)))
4. A turizmus kellemes bevételi forrás, de közbiztonság nélkül az sem működik, lopás, autó feltörés, stb a Balaton környékén is jellemző, a rendőrség képtelen rendet tenni. Még anno megfigyeltem, hogy a Jugoszláv rendőrség az autóbusz pályaudvarokon összeszedte a tengerpartra leutazó gyanus népekeket és azonnal rabszállítóba továbbította őket kérdés nélkül, csak a gyanu alapján, hogy ne zavarják a turistákat. Nálunk életveszélyes este sétálni a parton, a rajzó partizánok miatt.

5. A minőségi mezőgazdasági termékek előállításának nincs presztizse, ki akar ma kertész lenni vagy állatgondozó. Mindenki érettségizni akar, és irodában ücsörögni.

Ezért az ötlete jó, csak nem a magyarok fogják megvalósítani hanem a hollandok, osztrákok, olaszok.

kapeter 2009.03.17. 21:42:01

@alagi: Köszönöm a választ.

Ami a spanyol példát illeti, én pont arról írtam, hogy itt legyen olcsóbb termelés, és senkinek ne érje meg behozni. Pont ez lenne a cél. Egyébként nem azt írtam, hogy állítsuk le a külkereskedelmet, csak már kicsit unom, hogy tulajdonképpen "kamiongazdaság" vagyunk, azért ez már túlzás.

A dezinflációval kapcsolatban: nem azt írtam, hogy legyen mínusz 10 %, de néhány százalék lefelé jól jönne mindenki pénztárcájának. Az így megtakarított pénz aztán akár újabb vásárlásra fordítódik, akár a megtakarításokat növeli, mindenképpen hasznos. Másrészt attól, hogy van egy kis dezinfl, még nem állnának le a befektetések, megtakarítások, hiszen mindenki több pénzt, nagyobb profitot akar, és erre ebben a rendszerben lenne is lehetőség.

Az infl nem csak az áruk mennyiségétől függ, ez tény, de az azért jelentősen befolyásolja. Ha a termelést eléggé felfuttatjuk, akkor még a kamatok fokozatos csökkentését is megengedhetjük magunknak, nem lesz gáz. Arról nem is beszélve, hogy a magas árfolyam is infláció-gátló lehet.

kapeter 2009.03.17. 21:44:30

@greycup: Elég baj, hogy Viktor ezt mondja. Előjön belőle a liberális.

Hiába, a mi kamiongazdaságunk, ami abból él, hoigy exportál, ilyenkor rögtön becsődöl. Ha a németek kicsit esnek, akkor mi zuhanunk. Na pont erre írtam, hogy nekünk is ilyen jellegű politikát kéne folytatnunk, és a saját gazdaságunkat védeni.

greycup 2009.03.17. 21:51:27

@kapeter:
de mégis, miből éljen peti, ha nem az exportból? nem értelek

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 21:53:59

@alagi: A problémák felvetésében van igaza - ahogy pl Marxnak is ;) -, a gond azonban az, hogy a nyílt protekcionizmust az IMF és népi zenekara büntetik, nem védhetjük meg a gazdaságot rabszolga- vagy gyermekmunkával előállított termékektől, stb.

@greycup: Zenghetik itt páran a protekcionizmus nagyságát? Pl az EU gazdagabb tagállamai? Persze, tudom hogy ez ennél árnyaltabb... de a kaja mégis kritikus pont. Egyébként is abszurd több ezer kilométert utaztatni a kaját a felhasználási helyéig... gondoljatok bele, egy kínai sapka 20000 km-t hajózott, mire ideért.

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 22:00:45

@kapeter: Dezinfláció -> spekuláció. A múltkor mondta valaki - az MNBtől -, hogy titokban kell tartaniuk a forinttal kapcsolatos lépéseiket (amik egyébként meglehetősen korlátozottak), hogy elkerüljék a spekulációt.

greycup 2009.03.17. 22:02:14

@Bockó:
miért, mi van a gazdagabb tagállamokkal? Viktor ezúttal helyesen rámutatott, hogy az un. "gazdagabb tagállamok" protekcionista lépései minket egyártelmúen negatívan érintenek

ezek után nem értem, hogy ujjonghat vki, hogy "protekcionizmushúdekirály"

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 22:10:24

@manager2008: Hát igen, alanyi jogon járó családi pótlék sztornó, jöhet az adókedvezmény. Képzeld el, ha egy leendő diplomás tudná, hogy 10-20-30%-al többet fog keresni, több lesz a nyugdíja, mert van három (iskolás) gyereke, mennyivel stabilabb párkapcsolatban élne mindenki.

Még egy apróság. Első négy osztályban nincs bukás, ezért ha valaki nem tanulja meg az első négy osztályos anyagot, akkor azt 5.-esként, 5.-esekkel kell bepótolnia. Ha egy család anyagi helyzete függne attól, hogy hogyan tanul a gyerek, valószínűleg sokkal motiváltabbak lennének. Az erdőtelepítést én is említettem, nem értem miért nem kap teret semmilyen formában.

Álom, álom.

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 22:15:20

@greycup: Ööö... mert a mi protekcionizmusunk nekünk lenne jó? Egyébként az EUs protekcionizmus célja elsősorban kína, imo.

greycup 2009.03.17. 22:22:06

@Bockó:
de mi az, hogy a "mi protekcionizmusunk"? mit fogunk védeni? :) az eu tagállamok elkezdenek majd egymás ellen ilyen intézkedéseket hozni? nagyon csúnya lenne... és MO különösen csúnyán cuppanna a szőrösre

DeMarco 2009.03.17. 22:47:39

@manager2008: Az első és főleg a második ponthoz tennék annyit hozzá, hogy mind szép és jó, hogy ne a külföldiek kezébe kerüljenek a földek, de ugye senki sem gondolja komolyan, hogy a magyar gazdálkodók ki akarják fizetni a földért azt a pénzt amit adott esetben egy külföldi kifizetne? Azért fogja mindenki külföldinek eladni a földeket, mert azok fogják megfizetni. Szó sincs egy tál lencséről... ellenkezőleg, komoly pénzek várhatóak. Most is életben van egy olyan törvény ami kimondja, hogy elsőbbséget élvez a szomszéd, a helyi lakos, az önkormányzat, az állam stb. Mégse kell egyiknek sem, mert nem akarja/tudja kifizetni az eladási árakat. Lehet itt protekcionizmust játszani, de akkor teljes áron. Vagy gondoljátok a földtulajdonosok majd hazaszeretetből lemondanak a nagyobb haszonról? (Lásd: privatizáció.) Arról már nem is beszélve, hogy szinte kizárólag csak a külföldieknek van pénzük a rendes hasznosításra, vagyis a gépesítésre, fejlesztésekre.

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.17. 22:52:03

@greycup: Ezen a ponton tárom szét a kezem. Gondolom ma már senki sem képzel el 'abszolút' protekcionizmust, inkább indirektet, valamiféle súlyozást, amivel versenyképesebbé lehet tenni a hazai termelőket. Írtam is fentebb, hogy az IMF elég érzékeny az ilyesmire, és mi nem vagyunk Venezula, hogy elküldjük őket a rákba, mivel jelenleg ők tartanak életben minket. Persze, ahogy már többször volt róla szó, a tőke érdekeivel szembemenni a korrupció miatt szinte lehetetlen.
Talán egy nálam okosabb majd ír erről valamit, ebben a témában teljesen naivak az elképzeléseim.

premesretes 2009.03.18. 00:11:58

@manager2008:
1. Gyakorlatilag ez az utolsó nagy, még magyar tulajdonban lévő erőforrás a szellemi és fizikai munkaerőn kívül (bár ez utóbbiakra nemigen tart senki igényt). Azonban a termőföld jelentős része is befektetők (orvosok, jogászok, bankárok stb.) kezében és nem a földművesek kezében van, nem véletlenül: 5 éves, vagy azt meghaladó haszonbérleti szerződés esetén a haszonbérleti díj adómentes, kb 25-40eft/ha/év, ez beszorozható akár 300-zal is.
Sőt strómanokon keresztül már nagyon sok külföldi is birtokol külterületi ingatlant: kölcsönt adnak a strómannak, aki azon az előre megbeszélt termőföldet megvásárolta (300ha, vagy 6000ak), amint külföldi állampolgár is birtokolhat termőföldet, kérik vissza a kölcsönt, amit persze az nem tud megadni, helyette adja a földet.
2. Addigra már nem a csorók tulajdonában lesz a föld, hanem az előbb említett magyar befektetők kezében, akik azért vették, hogy jó áron tovább adhassák, illetve azok kezében akik azért vették, hogy ne kerülhessen külföldi tulajdonába. A külföldi ugyse osztatlan közösbe akar bevásárolni, ahol a tulajdoni lapon szereplő tulajdonosok egy részének a lakcíme már rég nem aktuális, vagy a tulajdonosok egy része már nem is él.
Még itt a világ végén, ahol én lakom, már itt sincs eladó termőföld, legalábbis normális áron.
3. Én speciel nem merek kukoricát vetni az általad említettek miatt. Elég ha ellopják - márpedig ellopják - a termés 10%-át, oda a haszon. Sok fér az 1200-es ladákba, biciklire zsákban. Pedig még a segélyt nem is csökkentették! Mi lesz itt jövőre?
Az erdőtelepítés szerintem nem túl munkaerőigényes: a telepítés gépesíthető, a tölgy, kőris vegyszerekkel gyommentesen tartható, akácot, nyarat az első évben kell kapálni, következő évben max kaszálni a sorját, egyébként tárcsázható. Még talán a fahasználat (fakitermelés) az munkaerőigényesebb.

Az írni-olvasni nem tudóknak az idénymunkák tömegét kellene nyújtani tavasztól-télig: gyommentesítés ott ahol nem sikerült a vegyszerezés, gyógynövény begyújtés, kukoricacímerezés, magvak gyűjtése (dió, tölgymakk szedés), erdei apadék gyűjtése (gallyak, tuskók kiszedése). De a lopás tényleg könnyebb életet kínál, legalábbis a mai jogszabályalkalmazás mellett.

Dimebag Darrell (törölt) 2009.03.18. 07:20:52

@Lastres:

Már ne haragudj de az állam, magyarország alapdíja igenis magas. Hogy is mondták az okosok, IT fejletségünk nem indokol ekkora manuális human erőforrást ....

Kage 2009.03.18. 08:39:10

Jól beszél az öreg..

manager2008 2009.03.18. 09:43:19

@DeMarco: természetesen neked igazad van, és én sem vagyok elfogult a dologgal kapcsolatban. Különben is lehet azon vitatkozni hogy ki a magyar és stb. Az egyik ükapám svájci katonatiszt volt, egy ősöm meg a mohácsi csatában kapta a nemességet. Na és?
De ha egy állam valamilyen jogot szeretne formálni arra hogy a területén élő népesség élvezze a a termőföld áldásait akkor a jelenlegi tulajdonszemlélet nem kedvező.
1. A külföldi tulajdonos hozhat akár olcsó bangladesi bérmunkásokat is, kinek mi köze hozzá. Vehet szuper gépeket és kitakaríthatja az élőmunkát, mert így gazdaságosabb (lásd Dél Afrikai szőlőtermelés, olcsóbb és sokszor jobb is a boruk mint a hazai).
2. A termőföld pótolhatatlan erőforrás, nem rendelkezhet szerintem mindenható tulajdonosként senki sem felette, ezért az állami ellenőrzést nem szabadna feladni, a pillanatnyi haszonban érdekelt magántulajdonosok ellenében.
3. A termőföld az egyetlen ami az élőmunka fokozásával minőségi árut is képes termelni (kertészet, stb.) és nem csak gabonát, agyon gépesítve. Az erdő és a csemetekertészet is képes felvenni munkaerőt.
4. A totális gépesítés haszna a magántulajdonosé (pláne ha külföldi) a munkanélküliek eltartása pedig a nemzetállamé, azt teljes nyomorba döntve, és a közbiztonság romlásával élhetetlen területeket létrehozva.
5. A magántulajdonos persze majd megvédi a területét verőlegényekkel és zsoldosokkal, akik egyszerűen agyon fogják lőni a tolvajt minden gond nélkül, kezébe adva egy fegyvert és önvédelemre hivatkozva. A zsoldost meg akár be is zárhatják, a börtönben is kapja a fizetését, a munkanélküli meg elretten a további támadástól. Ez van sok országban, nézzetek utána (lakás esetében is ez a módszer).

Megoldás csak egy szervezett előre tervezett földhasználat lehet, az adottságoknak megfelelően. Lehet hog yújra kell államosítani az egészet, mert a jelenlegi jogi cirkusz mindent meggátolhat. A földet egy szociális munkaterületnek kellene tekinteni, és egy lehetőségnek a munka elvégzésére.

Az ipart erre nem lehet felhasználni, mert magasan képzett autógyári munkásnak nem lehet átképezni egy irástudatlan , műveletlen bunkót - ez illúzió, akkor meg mi afrancra képezik szegényt, amikor nem jár úgysem iskolába ha csigaszedési szezon van.

Abba kell hagyni a naív , liberális jogok körüli körhintázást, keményen oda kell tenni magát az államnak is és a lakosságnak is, mert különben együtt sűllyedünk el szépen és tényleg jöhetnek a török vendégmunkások.
De lehet hogy megérdemeljük...

Domi NY 2009.03.18. 13:56:29

Elszomorito hogy sokan meg ugy gondoljak hogy magyarorszag egyetlen versenykepes szektora a foldturas. Szeretnem ha Rona ur megnevezne azt a sikeres OECD orszagot ahol a mezogazdasag a GDP 10%-anal tobbet hoz ki. Lehetunk mi az elsok. Dogolj meg Microsoft, nem kell nekunk a te rabszolgamunkad. Itt van nekunk az Alfold. Sot azonnal fejezzuk me a Mercedes gyar epiteset is mert ugye az a terulet is lehetne termofold. Aranyat er!

Egyebkent erdekes dolgokat tanult azon a pennsylvaniai egyetemen. Ugy is ossze lehetne a tancsait foglani hogy allami tulajdonu mezogazdasag a jovok. Nos ha jol emlekszem ezt TSZ rendszernek hivtak nem is olyan regen es ha jol emlekzem akkor ez nem ment olyan jol.

kapeter 2009.03.18. 22:38:10

@greycup: Abból, hogy mi megvesszük tőle. Miért csak külföldinek lehet eladni? Ezen kívül az állami is támogathatja, mint pl. a francia gazdákat. Ráadásul a közterheit is csökkenteni kell...

kapeter 2009.03.18. 22:40:28

@Bockó: A dezinfl-nek vannak hátrányai, de ezek ellen küzdeni kell. Alapvetően jó lenne, mert végre nem csak béroldalról nyomnánk fel az életszínvonalat, ami aztán szépen megint infl-t generál. Ráadásul tényleg elképesztő, hogy sok minden nálunk drágább, mint pl. Németországban, ahol többször annyit keresnek az emberek. Ez pl. erkölcsi szempontból sem vállalható.

kapeter 2009.03.18. 23:05:57

@Domi NY: No akkor.

A mi helyzetünk eléggé egyedi.

Vegyük csak az északiakat.

Eleve jobb helyen vannak, ott van nekik a tenger. Norvégia, Hollandia és Dánia nagy része tengerpart, az erősebb külkereskedelem tehát eleve adott, óriási hagyományai vannak már a kora középkortól kezdve, de a svédek sem panaszkodhatnak, hiszen a kis tengerparti részük épp a legjobb helyen van. Gazdag, fejlett országok veszik őket körül, ahonnan az ipari forradalom eredményeit gyorsan átvehették. És akkor még ott van az északi olaj is. Ráadásul ők rokon népek a németekkel, angolokkal, stb., erősebbek a szálak.

Szóval meg kéne értenünk: hiába a rinyálás, nekünk tényleg nincs sok mindenünk, se tengerpartunk, se gazdag szomszédok, rokonok, se olaj, se ásványi kincsek. A tudásunkat meg az utóbbi évtizedekben sikerült leépíteni, az oktatással együtt. Úgyhogy elég rossz helyzetből startolunk, mert most még a pénzügyeinket is elcs*ték.

Szal mi tényleg nem építhetünk sok minden másra, mint a szolgáltatásokra, az idegenforgalomra és a mg-ra. Ezen kívül ott van még a könnyűipar, a papíripar, meg a mg-al összefüggő iparágak, de sajnos ez a helyzet. Trianon se jött túl jól, mert így már azok a bányák sincsenek. Úgyhogy még az északiakkal sem lehet minket teljesen összevetni. Én is csak arra hozom fel őket példaként, hogy a mg-ukat rendesen modernizálták, iparosították, és ma már szép kis tömegtermelést tudnak csinálni viszonylag olcsón, minőségben, és mindehhez jön a szuperfejlett infrastruktúra miatt a remek külkereskedelem. Ezeket el lehet tanulni, de mi nem vagyunk sem Svédország, sem Dánia, stb. Erőltetni meg nincs értelme dolgokat, ugyanakkor tényleg nem lehet ennyire a külföldre sem támaszkodni.

Van földünk, vizünk (méghozzá az eléggé egyedi termáldolgok), egyébként földgázunk is lenne, nagyon jó idegenforgalmi adottságaink, meg a fejünk és a munkaerőnk. A dán gazdaság pl. jelentős részben a szolgáltatóiparra épül, nem is annyira a mg-ra, bár az exportjuk nagy része mg-i jellegű. Szal ezeket, meg az oktatást kéne elsősroban fejleszteni.

És a másik, hogy azért, mert innen Pestről írogatunk, nem kéne lenézni a mg-ot, ami nem azonos a "földtúrással". Korszerű mg-ra, jó infrastruktúrára van szükség, és nem a földeken kell dolgozni, oda gépek kellenek, hanem az értékesítésen, logisztikában, modern szövetkezetekben, és egyéb helyeken. Ez egy csomó munkaerőt fölszívna, főleg vidéken.

körfeszt 2009.03.19. 08:55:56

Ez a derék ember kicsit zavaros agyú.Nem sokat ért a valós dolgokból

Róna Péter 2009.03.20. 08:13:12

Köszönöm a sok hozzászólást.
Néhány válasz:
1. Én a multinacionalizmus továbbfejlesztése és a nemzetállam visszaépítése közötti dilemmát vetettem fel mint a válság egyik következményét. Egyáltalán nem mondtam, hogy a nemzetállam visszaépítése a kívánatosabb, mert ezt egy nagyon is összetett kérdésnek tartom, amely kibontásához egy interjú keretei elégtelenek. Csak azt mondtam, hogy a jelenlegi szabályozási rendszer elégtelen, annak vagy a nemzetközi vagy a nemzeti irányba kell elmozdulnia. Azt mondtam és mondom, hogy a nemzetközi irányba való fejlődés a válság kitörése óta – számomra meglepően – komoly akadályokba ütközött.
2. Azt sem mondtam, hogy általában véve több szabályozásra lenne szükség. Éppen a nemzeti és a nemzetközi szintek elégtelen illeszkedése az, ami egyrészt a szabályozás hatékonytalanságát, másrészt pedig esztelen elburjánzását okozza.
3. Hangsúlyozottan fenntartom álláspontom, miszerint a magyar gazdaságpolitika az elmúlt 20 évben kifejezetten a neoliberális elméletet és gyakorlatot követte, továbbá azt, hogy ez az elmélet és gyakorlat megbukott. A rendszerváltás utáni azonnali külkereskedelmi liberalizálás, a szövetkezetek felszámolása, a készpénzes privatizáció, és mindenek előtt a tőke gazdaság és társadalom szervezőképességébe vetett korlátlan hit ennek az elméletnek a gyümölcse.
4. A NABI nem ment csődbe, csak elköltözött az USÁ-ba, ahol köszöni szépen, négy éves rendelésállományával jól van. Megtartotta a kaposvári gyárat, ahol most is termel. Volt egy nehéz pillanata, mert a magyar bankok nem voltak hajlandóak a valóban csúszásba került fejlesztését finanszírozni, de hát ebben a témakörben – az innováció finanszírozásában – az amerikaiak úgy látszik, hogy jobbak.
5. Ha a multik egy egészséges, versenyképes honi gazdasággal állnának versenyben, szerepük megítélése kiegyensúlyozottabb lehetne. Túlsúlyuk – az EU és az OECD országokban nálunk a legnagyobb a részesedésük szinte minden mutatóban, kivéve a foglalkoztatást – a gond, mint ahogy azt most láthatjuk.
4. Kétségtelen, hogy a mezőgazdaság és élelmiszeripar visszaépítése komoly akadályokba ütközik. De:
a. A világ népessége a jelenlegi 7 milliárdról 9 milliárdra nő a század közepére, miközben a megművelhető területek a globális felmelegedés következtében mintegy 31%-kal csökken (lásd a részleteket a Stern Reportban).
b. a rendszerváltásig a magyar mezőgazdaság a GDP 20%-át tette ki a jelenlegi 4%-kal szemben. A rizsnek egyébként nem 2000 mm csapadék, hanem 2000 mm víz kell. 1980-ig Magyarországon 57.500 hektár volt rizstermelés alatt, ami 35.000 munkahelyet jelentett, a mai 2.700 hektárral szemben.
c. az alapgond, a több mint 1 millió munkavállaló korú képzetlen ember bevonása a gazdaságba szerintem megoldhatatlan a mezőgazdaság visszahozatala nélkül. Persze, jó, ha vannak programozók, stb., de ennek a képzetlen tömegnek a sorsát szerintem nem lehet megoldani a mezőgazdaság nélkül, és ha ezt nem oldjuk meg, az ország tönkremegy.
5. Nem vagyok Marxista, de szerintem Marxnak volt két nagy észrevétele, ami ma is érvényes: a technológia hatása a konjunktúraciklus alakulására, és a finánctőke hajlama arra, hogy eluralkodjon az ipari tőke felett. A második már némi módosításra szorul, de az első továbbra is úgy jó, ahogy azt Marx annak idején megírta. Az osztályharc, stb. már régen kiürült, elavult. Gondolataim Keynes-től, Pigou-tól, Atkinsontól, J. Robinsontól, Bobbitt-tól és P. Galbraith-től merítenek. Közülük talán A. C. Pigou számomra a legfontosabb.

Bockó · https://muslimstatistics.wordpress.com/ 2009.03.22. 18:52:42

@Róna Péter: Tisztelt Róna Úr!

Van olyan fórum az interneten, ahol figyelemmel kísérhető a munkássága? Azt hiszem hasznos lenne, ha tapasztalatait és meglátásait megosztaná a nyilvánossággal.
süti beállítások módosítása