Hypotheticalfriend remek kommentjét önálló posztnak kiemelem ide. A szerző a blog.hu felhasználója.
"Orbán és Gyurcsány felosztották maguk közt az országot, és csak a tévében játsszák az öriharit a hülyére vett rabszolgáknak, hogy közben elvehessék az adópénzünket."
Azoknak, akik szakmányban szapulják a civil álláspontot. És azoknak, akik sérthetetlennek érzik magukat.
Én ismerem az ügyben küzdő civilek legtöbbjét. Nyilván nem mindenkit és nem mindenkit ugyanolyan mélységben. Mégis inkább hiszek nekik, mint egy szélhámosokból verbuválódott bandának. A civilek azért küzdenek, hogy ne veszítsenek el valamit, ami természettől megvan. A „beruházó” pedig azért harcol, hogy elvegye, elpusztítsa azt a valamit és közben meggazdagodjon. Az egyik motiváció a veszteség csökkentése, a másik a nyereség maximalizálása.
Ha valakinek ezek után még motivációs, erkölcsi kérdései lennének, akkor morálisan érzéketlen és alapvető civilizációs hiátussal küzd. A civilek nem tudnak nyerni a szó nyerészkedés értelmében. A civil nyereség a veszteség elkerülése. Ezért írtam valamikor, hogy itt a hatalom a demokrácia álruhájában indított háborút az őt eltartó nép ellen és ez egy kicsi ütközete ennek a háborúnak.
A törvényeknek erkölcsi fundamentumuk van, a jog nem elvont dolog, hanem nagyon is mélyen gyökeredzik a valóságban és azért van, hogy a társadalmi együttélést lehetővé tegye, ha már szokásaink megfakultak. Ezt csak azért mondom, mert ebben a helyzetben nyilvánvaló, hogy a beruházónak csúfolt társaság morálisan elítélendő módon forgatja ki a társadalmi együttélés szabályait és saját hasznát a közösség kárára kívánja realizálni. Ha a törvény ebben őt segíti, akkor az egész civilizációs kártyavár összeomlik.
Akkor pedig majd megint kerek szemmel csodálkoznak a mostani nagypofájú tolvajok
Lehet, hogy nem most, de előbb-utóbb, ahogy ez már lenni szokott. Akkor pedig majd megint kerek szemmel csodálkoznak a mostani nagypofájú tolvajok, hogy miért is viszik őket a lámpavas alá, hisz betű szerint, drága ügyvédekkel megmagyarázva, kiforgatva a törvény szellemét, minden rendben volt. Akkor meg most minek is ez az egész izé itt az akasztással, különben is „visszamenőlegesen” és „már el is évült”, meg "mentelmi jog".
Legbelül mindenki tudja, érzi – már aki társadalomban nőtt fel és nem farkasok, vagy kenguruk nevelték fel – hogy mi a helyes ebben az ügyben. És úgy általában is. Érezzük, amikor újra átvernek, tudjuk, hogy ki mutyizik, ki sumákol, hol a lehúzás, de megszoktuk, beletörődtünk. De ez csak a felszín. A sérelmek gyűlnek, a szabályok erodálása minden egyes ember belső tartását pusztítja. És van egy pont, amikor átszakad a sérelmek gátja. Az egyes emberben is, de a társadalom egészében is. Nem vagyunk ettől a ponttól messze. Az elkeseredés a kritikus tömeget közelíti.
Most mindenki a Fideszbe vetíti maradék hitét, mert igazából senki sem akar káoszt. Békét és biztonságot szeretnénk, de mindenki érzi, hogy ez szinte lehetetlen a mostani farkastörvények mentén. A maradék hit miatt van a kétharmados győzelem esélye és nem másért.
Én nagyon remélem, hogy elindul valamiféle megtisztulás és vagy sem ebből a konkrét ügyből, sem a többi tíz-száz-ezer hasonlóból nem lesz semmi, vagy az érintettek elnyerik méltó büntetésüket, mindenki megelégedésére, mint egy Disney filmben.
Mert, ha a jog megvédi őket, akkor a jog már nem a társadalmi stabilitást szolgálja, hanem egy szűk elit érdekeit. És akkor a kaszák szinte maguktól kezdenek majd kiegyenesedni, mert, ha nincsenek szabályok, akkor ugyebár nincsenek szabályok. Következmények nélküli ország. Hányszor hallottam ezt! Ha pedig tízmillió ember gondolja azt, hogy bármit lehet, akkor cudar világ elé nézünk.
Ezért mindnyájunk érdeke, hogy még idejekorán zárjuk le az ügyet, és zavarjuk el a "befektetőket". Ha így lesz, talán újból hajlandók leszünk hinni „választott” vezetőinknek. És ez a hit a mostani status quo alapja. Ha ez a hit szublimál, akkor itt Rhodesia lesz.
Úgy tűnik, a Fidesz tart ki utolsónak az MSZP mellett
Zárójelben jegyzem meg, hogy a Jobbik megtörte a hallgatást Páty ügyében. Amit mondok, nem fikció, hanem egy valós forgatókönyv. Úgy tűnik, a FIDESZ tart ki utolsónak az MSZP mellett. A pletyka pedig már elindult. Holnap már több tízezren fogják egymás fülébe súgni, hogy Orbán és Gyurcsány felosztották maguk közt az országot és csak a tévében játsszák az öriharit a hülyére vett rabszolgáknak, hogy közben elvehessék az adópénzünket. Ez már nem internetes hülyéskedés, bácsik súgják egymás fülébe, hogy színjáték az egész, kocsmákban ordítják részegek, munkahelyeken duruzsolják egymás fülébe alulfizetett alkalmazottak. Holnapután a suttogás százezrek fülébe jut. És százezrek gyűlölete már nem vicc.
Pont ilyen ügyeken szokott megcsúszni a nagypolitika agyaglába. Watergate, hogy mást ne mondjak.
Pár hónapja még azt hitték az urak, hogy sikerül az egész ügyet titokban tartani. Nem sikerült. Mi, civilek áttörtük a hallgatás falát.
Néhány hete azt gondolták az urak, hogy sikerül a médiát erővel megállítani. Nem sikerült. A sajtó nem teljes egészében korrupt, és amikor látták, hogy Bodoky életben maradt, mi több, sorra nyitogatja a csontvázas gardróbot, elkezdtek beszélni.
Most azt hiszik az urak, hogy a szélesebb közvéleményt nem fogja elérni a botrány és megmarad az egész ügy az interneten. Nem így lesz.
Emlékeztetnék mindenkit a hat hónappal ezelőtti és a mai Hagyó Miklósra. Hat hónapja ő is ugyanolyan magabiztos volt, mint ma egyesek. De, kérdezem én, e történet minden szereplőjének jobb háttere van, mint Hagyónak volt?
E történet minden szereplőjének jobb háttere van, mint Hagyónak volt?
Merthogy az ő háttere kevésnek bizonyult. Egykori „barátai”, akik korábban bizonygatták, hogy minden le van játszva, ügyvédek, akik biztosították róla, hogy nincs rajta fogás, most nem veszik fel a telefont, sőt, ellene vallanak. Szóval az összes pátyi képviselőnek jobb a háttere, mint Hagyónak volt? Az összes érintett minisztériumi tisztségviselőnek jobb a háttere, mint Hagyónak? Mindenki igaz barátokkal, végsőkig lojális lovagokkal van körbevéve? Kötve hiszem.
Csak azért kérdem, mert ha akár csak egyetlen egy szereplő is eldől ebben a reszkető, dülöngélő korrupciós gúlamutatványban, akkor mindenki lezuhan, kivétel nélkül.
Biztosan érdemes tizenkilencre lapot húzni, urak? Annyi üzleti lehetőség van még és közöttük akad akár tiszta is. Érdemes mindent kockára tenni egy ennyire elátkozott és bizonytalan dologért?
Én azt gondolom, ideje komolyan venni a tiltakozókat, a civileket, a nyilvánosságot, a törvényt, még akár a jóerkölcsöt is, és mérlegelni, hogy mi a legkisebb veszteség. Számunkra, civilek számára ismerős ez a helyzet. Mi mindig csak védekezünk, és a veszteséget igyekszünk minimalizálni.
Eljött az idő, hogy a hatalom is megismerje ezt az érzést.
Az utolsó 100 komment: